• 33: האמת כואבת אך מעודדת

  הטיפול התרופתי המקובל כיום ברוב המדינות המערביות לדיכאון מז'ורי, הינן תרופות אנטי-דכאוניות מקבוצת ה- SSRI'S וקבוצת הטריציקליים.

  סקירת ספרות ומטה-אנליזה של הקוקריין אשר פורסמה בחודש אוקטובר 2008 בדקה את יעילותו הטיפולית של תמצית צמח ההיפריקום (ובעברית פרע מחורר) ב- Major Depression. הצמח ידוע גם בשם St. John's wort.

  הסקירה כללה מחקרים איכותיים בלבד (אקרעיים, כפולי סמיות) אשר בדקו טיפול במיצוי המדובר בהשוואה לטיפול בפלסבו, או לטיפול בתרופות אנטי-דכאוניות סטנדרטיות. המשתתפים במחקרים אובחנו כסובלים מ- Major Depression. המדדים שנבדקו הם התגובה לטיפול ותופעות הלוואי לטיפול.

  תוצאות:

  במטה-אנליזה נכללו 29 מחקרים. המחקרים הקיפו 5489 חולים בדיכאון מז'ורי. מחקרים אשר השוו את ההיפריקום לטיפול בפלצבו, הראו יתרון ברור לטיפול בהיפריקום על פני פלצבו. מחקרים אשר השוו את ההיפריקום לטיפול הסטנדרטי (SSRI או טריציקלים) הראו יעילות שווה להיפר יקום בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. לחולים שטופלו בהיפריקום הייתה היענות גבוהה יותר לטיפול, עקב פחות תופעות לוואי.

  מסקנת החוקרים:

  למיצוי ההיפריקום יעילות שווה לטיפול בתרופות הסטנדרטיות המשתמשות כטיפול ב- Major Depression, והוא גורם לפחות תופעות לוואי מאשר טיפול תרופתי סטנדרטי.

  Cochrane Database Syst Rev. 2008 Oct 8;(4):CD000448. St John's wort for major depression. Linde K, Berner MM, Kriston L. Centre for Complementary Medicine Research, Department of Internal Medicine II, Technische Universitaet Muenchen, Wolfgangstr. 8, Munich, Germany, 81667.

  מסקנה:

  אם אתם או מי מקרוביכם סובלים מדכאון-עדיף שתשתמשו בהיפר יקום ולא בתרופות אנטי-דכאוניות כימיות, זה יעיל באותה מידה ומזיק פחות.

  בארץ ניתן להשיג את הצמח בצורות שונות, כתרופה הוא נקרא REMOTIV, אך ניתן לקבלו כהבנה הומיאופתית או כמיצוי (טיפות).

  תגיות: , , , , , , ,


תגובה אחת


 1. דינה ראלט הגיב:

  כבר לפני שנים הראו את יעילותו של ההיפריקום (ראה קישור), אבל איכשהוא אין לו מערכת שיווקית כמו לתרופות ולכן רב הרופאים אפילו לא יודעים ממנו.
  http://www.igl.co.il/article-small.php?id=f08ee6f4d85fd26f8139eecc5a041bb2
  וכמובן כדאי להזכיר את הפעילות גופנית…היא מפוגגת דיכאון…

הוספת תגובה