• 16: "ושלא יעבדו עליכם"


  פיטום בתרופות

  קצת חומר (למחשבה): כפי שרובכם שמעתם כבר ממני, אני טוען שוב ושוב שאנחנו קורבנות של קנוניה עולמית,  שמבוססת על מודל לקוי ומסוכן, והוא אידיאל החיים האמריקאי.

  לאחרונה אני מקבל חיזוק לטענתי זו ממקורות שונים, והמושגים בהם משתמשים הם בעיקר שלושה:
  Condition branding, Disease mongering, ו -Pre-diseases

  אסביר:

  בקרב חברות כלכליות, ובעיקר חברות תרופות בעולם, מדברים על "אמנות" שיווק:  the art of condition branding, בה ממציאים מחלות, (disease mongering) כדי לקדם מכירת תרופות, או כדי להמציא מחדש מכירת תרופות, שהמכירות שלהן ירדו, תחת שם שונה, דוגמאות המובאות כיום: שלפוחית רגיזה, אובססיה קומפולסיבית של קניות, (שמטפלים בה בואריאציה של פרוזאק לכאורה ספציפית לבעיה), יש הטוענים (ואני אישית מסכים איתם), שהפרעות קשב וריכוז גם הן חלק מהמחלות ה"מומצאות", וכך גם דוגמאות רבות, חלקן קיצוני יותר וחלקן פחות.

   
  לטענת חוקרים שונים, נתקנאו יזמי בדיקות וציוד הדמיה ביצרני התרופות, והמציאו ענף שלם, נוסף, הקרוי pre-diseases, כלומר- "טרום-מחלות", והם משגשגים מההיסטריה שהם מצליחים ליצור, כך שהיום כולנו מוזהרים מפני "טרום לחץ דם", "טרום סוכרת", "טרום כולסטרול", "טרום סרטן" של כמעט כל איבר ורקמה, "טרום מומים מולדים" ומחלות שונות של העוברים, ועוד הרבה "רומים", כך שכולנו נעשה כל הזמן אינסוף בדיקות, צילומים, וניקח תרופות גם כשאנחנו לא צריכים אותן, או ניתן אותן לילדים שלנו, (נושא החיסונים, ענק לכשעצמו, והוא כנראה חלק מהתעשייה.), הבעיה היא שהידע של רופאים בא משני מקורות: במהלך הלימודים- מהאוניברסיטה, ומרגע שהסתיימו ללמוד- מתעשיית התרופות, המממנת את כל המחקרים הקיימים, ומכוונת את תוצאותיהם, כך שיתאימו לצרכיהן, ואת הרופאים "מאכילים", במה שנוח ומתאים.

   

   

  מה אני מנסה להגיד?
  כמו בכל תחום בחיים- צריך לחשוב לבד, לבדוק,לא להאמין אוטומטית, ולא לחיות בפחד מתמיד ממחלות וסכנות, שחלקן הגדול מופרך.

   

  Self-Sufficiency Is the Key to Empowerment and Freedom

  קצת ביבליוגרפיה:
  http://collections.plos.org/plosmedicine/diseasemongering-2006.php

   

   

   

  תגיות: , , ,

4 תגוובת


 1. amit הגיב:

  מעניין שיש לנושא מודעות, כבר הרבה זמן שאני מרגיש לבד מול עולם ה-corporate industry
  אנחנו רואים את זה בכל דבר, מעבר ליצרני התרופות – כל יצרני ה"מזון" שמוכרים לנו קרטונים בטעמים (עם מספרים סידוריים), עולם הפרסום שנהנה ממכירת המוצרים המזיקים, ובכלל החינוך הלקוי שמענקים לעולם המודרני בנוגע למה בריא, מה טוב, מה חשוב…..

  השאלה היא איך מעלים את המודעות?

 2. admin הגיב:

  שלום עמית, ברוכים הבאים, אכן הבעיה קיימת לא רק בעולם התרופות, אך אני בחרתי להתמקד בה כי שמה יש לי SAY, אבל אתה צודק לגבי מזון, בגדים, מכוניות, בתים, כל תחום בעצם, אני חושב שרוב הפרסומות הן יותר פורנוגרפיות בעצם התפיסה שעומדת מאחוריהן מאשר הפורנוגרפיה PER SE. אני משתדל, לפחות בביתי, לחנך את ילדיי ואת הקרובים לי להיות "חשדנים" בנוגע למה שמנסים למכור לנו, כל הזמן, ולנסות ולראות מה המניע האמיתי, ומה האמת מאחורי כל מה שנאמר על כל מוצר, באשר הוא.

 3. רפי הגיב:

  אם לא נתיימר למצוא פירצה לא נגיע לשום מקום. בואו נפעיל את הדמיון למשל אני הדפסתי על חולצות לבנות כמה מילים שהם תקציר העוולות שנעשות למבוטחי ביטוח משלים ובקרוב אשוטט לי "לתומי" מול עיני העוברים ושבים. ונניח שרובם יתעלמו מעוד הדפס. אך לא מזה שמודגש בו בצבע אדום"תשאלו אותי". אחד מתוך מאה יעצור לידך .ואחרי שיחה קצרה זה יופץ כמעט לכל חבריו.ואת 99 האנשים שפספסת הוא כבר ישיג לך .שמועות פושטות כנפיים. וחוץ מזה אין שום הגבלה בחוק הפרסום על גבי ביגוד

 4. אורה הגיב:

  הי , אני קוראת ולא מאמינה אני חולת לב והכולסטרול הרע שלי 115 והרופא שלי לא מרוצה אז להירגע מה לעשות כי תרופות דוחפים לי כל הזמן וכל ההרגשות של כאבי שרירים פרקים חוסר שינה בדוק מה שתואר למי לאמין.
  כתבה נהדרת ונותנת תקווה
  ביי
  אורה

הוספת תגובה