• 37: אז יש בו או אינבו (משהו?)

  ממחקר שפורסם בחודש שעבר ב-BMJ, ואשר כלל סקר של 679 רופאים פנימאים וראומטולוגים בארה"ב, עולה כי מחצית מהם רושמים לחוליהם טיפולי פלצבו על בסיס קבוע וכי מרביתם מאמינים שהטיפול מותר מבחינה אתית. הטיפולים השכיחים ביותר הם משככי כאבים הנמכרים ללא מרשם רפואי וויטמינים. רובם המכריע של הרופאים לא נוהגים לתאר את הטיפול לחולה כפלצבו.

  מסקנת המחקר הייתה כי נראה כי רישום של טיפול פלצבו שכיח ונתפס כמותר מבחינה אתית בקרב אותם רופאים פנימאים וראומטולוגים שהשתתפו בסקר. ויטמינים ומשככי כאבים הנמכרים ללא מרשם רפואי היו הטיפולים השכיחים ביותר. רופאים עשויים להיות לא גלויי לב לחלוטין עם החולים שלהם בהתייחס לשימוש בפלצבו ויתכן שיש להם מניעים משולבים להמלצה על טיפולים שכאלה.

  Prescribing "placebo treatments": results of nationalsurvey of US internists and rheumatologists, Jon C Tilburt et al, British Medical Journal, 2008, Volume 337, pp.a1938(BMJ 2008;337:a1938)

  הממצאים תואמים מחקרים אחרים בארה"ב , בדנמרק, ישראל, אנגליה, דנמרק, ניו זילנד ועוד. בקרב העוסקים בנושא מתעוררות שאלות רבות, החל מן הזכות המוסרית לתת למטופלים את מה שהם תופסים כטיפול או תרופה "אינרטי", חסר ערך מוכח, וכלה בהכרה שלכל טיפול, גם אם הוא מים או טבלית סוכר, יש אפקט אמיתי.

  המאמר הביא אותי לחקור ולשתף אתכם בנושא הפלסבו.

  כמעט כל מי שבא במגע עם שיטות טיפול "אלטרנטיביות", טבעיות, מסורתיות ומשלימות, שומע התייחסויות הכוללות את המושג "פלסבו", לרוב בקונוטציה שלילית. ומאחורי הדברים חבויה לרוב רמיזה, על פיה הטיפול לא באמת יעיל, אלא שתחושות השיפור ואף ההבראה הכרוכות בו הן בעצם השפעה פסיכולוגית, פרי דמיונו של המטופל.

  ההגדרה הרפואית/מדעית:

  פלסבו, או פלצבו, או בשמו העברי כפי שמשום מה בחרו להדביק לו- אינבו, מוגדר כחומר או פעולה אשר מטופל מקבל כתרופה או כטיפול, אשר באופן אובייקטיבי לא הוכח כי הוא בעל ערך טיפולי (תרפויטי). כל אפקט טיפולי המופק מן הפלסבו מיוחס לכוח הסוגסטיה.

  אפקט הפלסבו , או תגובת הפלסבו הינו ההשפעה של חומר או פעולה הנחשבים חסרי ערך רפואי, באופן כללי הדבר נתפס כצד הפסיכו סוציאלי של הטיפול הרפואי, הדבר מכונה לפעמים אפקט לא ספציפי, או אפקט הצפייה של נושא הניסוי (המטופל המקבל את הטיפול) ומבטא את ציפייתו להפיק תועלת מן הטיפול. אפקט הפלסבו מתרחש כאשר הסימפטומים של המטופל משתנים (מוקלים או מוחמרים) בעקבות הטיפול, וזאת בזכות ציפייתו של המטופל, או אמונתו ביעילות הטיפול. על פי תפיסה זאת יש חשיבות לכריזמה, או להילת האוטוריטה של מעניק הטיפול, או למקור המידע הנמסר, על פיו משתמע כי הטיפול יעיל.

  פירוש המילה פלסבו הוא "אִשְׂבִּיעַ אֶת רְצוֹנוֹ", בלטינית, ומקורו בתרגום הווּלְגָּטָה (שהוא התרגום הלטיני הרשמי של כתבי הקודש) של תהילים קט"ז פסוק ט':

  המקור התנכ"י

  שתורגם ללטינית כ Placebo Domino in regione vivorum

  ולאנגלית כ I will please the Lord in the land of the living

  (ואכן, רק אלוהים יודע איך "אתהלך לפני יהוה" הגיע להיות : אִשְׂבִּיעַ אֶת רְצוֹנוֹ של האלוהים).

  במסורת של הכנסייה הקתולית התקיימו טקסים למען המתים, ולטקסים נהגו להגיע זמרים אשר טענו ליכולת השקרית לכאורה לתקשר עם המתים על ידי שירת המזמור Placebo Domino in regione vivorum.כך נולד המושג "זמר פלסבו" כמישהו שמתיימר ליכולת מסוימת שאין לו, ובהשאלה- לתרופה שמייחסים לה יכולת (שקרית) לרפא.

  MASS FOR THE DEAD

  ועכשיו רק הבנים

  ועכשיו רק הבנים

  במסורת של הרפואה המערבית, נהגו רופאים (בעלי כוונה טובה, לפחות בעיני עצמם) לתת למטופלים טבליות סוכר בטענם כי זוהי תרופה רבת עוצמה לשיכוך כאבים., וכבר במילון רפואי של HOOPER משנת 1811, נאמר על פלסבו כי "זוהי תרופה שנועדה יותר להשביע את רצון המטופל מאשר להועיל לו", כדברי הפילוסוף האלמותי וולטייר: "רפואה היא האמנות לשעשע את החולה בזמן שהטבע מרפא אותו"

  Voltaire (1694 – 1778)

  היום קיימת כבר מספיק פתיחות בקרב רופאים כדי להודות שחוסר היעילות לכאורה של תרופות פלסבו היא בעצם חוסר הבנה של עולם הרפואה בנוגע למנגנון הפעולה שלהן.

  כולם מסכימים כי גם בתרופות ה"קונבנציונליות" קיים אפקט פלסבו, והוא מושפע מגורמים רבים, למשל: דמות המטפל הנותן את התרופה או הטיפול,כך, עצם העובדה שאדם מסוים לובש חלוק, מספקת כדי שהטיפול שהוא נותן יהיה יעיל יותר. ועצם מחיר התרופה קובע את יעילותה: עוד גורם הוא מחיר: יקר-טוב יותר מזול. uבאופן ממש לא מפתיע ככל שהרופא יותר אמפטי למטופל – נתפס טיפולו כיעיל יותר וככל שהוא חתיך יותר- טיפולו יעיל עוד יותר. וזה אולי המקום לגילוי נאות: כירורגים חתיכים יותר מפנימאים (ואין צורך להזכיר את הרקע שלי) ולכן כולם אוהבים כירורגים, למרות שלאחרונה דווחנו כי זהו זן הולך ונעלם, ועוד גילוי נאות: בזמנו היה מקובל סוג של פלסבו יעיל במיוחד: בשנות ה-50 נהגו לבצע חתך בדופן החזה, לקשור עורק בדופן החזה (ה mammary artery) והדבר הביא לשיפור דרמטי(71% עד 90%) בקרב חולי אנגינה פקטוריס., מרתק עוד יותר:קבוצת ההשוואה הייתה של חולים שבצעו להם חתך בעור בלבד, וגם בקרבם הייתה תוצאה מרשימה דומה, מיותר לציין כי שתי הפרוצדורות לא קשורות כהוא זה לזרימת הדם ללב, ועל כן כל המנותחים, בשתי השיטות, חוו שיפור מדהים כאפקט פלסבו בלבד. על זה נאמר:

  "Surgery has the most potent placebo effect that can be exercised in medicine" (Finneson, 1969)

  חוכמולוגים

  חוכמולוגים

  אלא שהמרפא לא חייב להיות רופא, כל דמות שהמטופל מייחס לה יכולת להביא מזור יכולה להיות טובה, אחיות הן דוגמא נאותה לכך.

  דילמה, מי הייתם מעדיפים שתרפא אתכם?

  דילמה, מי הייתם מעדיפים שתרפא אתכם?

  דוגמה יפה אחרת: בניסוי על חולי סרטן נתנו לחלקם פלסבו, ול-54% ממקבלי הפלסבו נשר השיער, כאילו קבלו כמוטרפיה (בפרסום לא נאמר לנו מה קרה לגידול שלהם).

   

  טוב תיאר את אפקט הפלסבו הרופא והסופר הידוע (מחבר "גרגנטוא ופנטגרואל) פרנסואה רבלה François Rabelais(1494 1553) :

  המאושרים (השמחים בחלקם) מבריאים תמידLes joyeux guérissent toujours

  גם אם הם-הם אחראים לאושרם, ולא הרופא: "יש יותר שיכורים זקנים מרופאים זקנים":

  Il y a plus de vieux ivrongnes qu'il y a de vieux medecins.

  שיכור שמח בחלקו

  שיכור שמח בחלקו

  כל הרופאים משתמשים בפלסבו, מחקרים שונים, במדינות שונות, מראים על מתן מודע של פלסבו בקרב בין 48% בדנמרק ל- 60% בישראל, כמובן שהחוכמה היא לא לספר לחולה שהוא מקבל פלסבו, כי אחרת זה לא עובד.

  הרופאים הנשאלים מודים כי הם מתייחסים לשיטות אלה כ"משפרות מצב רוח", או כדרך לטפל ב"שכבות נמוכות יותר של החברה", כפי שהכירורג הצבאי הצרפתי הנודע אמברואז פרה Ambroise Paré (1510–1590) אמר: תפקיד הרופא הוא לרפא לפעמים, להקל לפעמים, ולנחם תמיד

  . ("Guérir quelquefois, soulager souvent, consoler toujours").

  בנסיון לתת הסבר לתופעת הפלסבו הוצעו גורמים שונים ומשונים כגורם המשפיע על מצב המטופלים, ביניהם:

  • עצם היות האדם "תחת טיפול",
  • השפעות סרנדיפיות של טיפולים (ידעתי שהמילה הזאת תשגע אתכם, אז הנה הלינק)
  • תופעת ה"אפקט המארגן" של המבנה/המערכת הטיפולית,
  • עיצוב התנהגות לא מודע של המטופל,
  • יידע חיצוני של המטפל (מה זה?),
  • הערות או מפגשים מקריים,
  • השפעת אוכלוסיות או צוות מסייע (השוער, פקידת הקבלה, מזכירות, אנשי אבטחה, מטפלות, אחיות),
  • שינוי בדיאטה,
  • שינויי מזג אויר,
  • שינוי בזמן המוקדש למנוחה לאחר האוכל,
  • פעילות המעיים,
  • שינויים ספונטניים טבעיים במהלך המחלה,
  • שינוי במידת או סוג העיסוק/מקצוע,
  • מתח נפשי,
  • שינויים ביחסים בין-אישיים,
  • מידת האמון בטיפול המוענק,
  • מידת הביטחון שהטיפול מקנה למטופל,
  • שינוי בדמות המטפל,
  • סיום טבעי של מצב המחלה,
  • מחזוריות טבעית ועוד , כאשר אלה תואמים, מבחינת התזמון, את התחלת הטיפול החדש הנבחן.
  אחלה תרופה שבעולם

  אחלה תרופה שבעולם

  אחת העובדות המעניינות בנוגע לפלסבו היא שהוא פועל על שלב התגובה האקוטי (acute phase response), המוכר לכל מי שלמד רפואה כמזוהה על ידי ארבעה מאפייני הדלקת, שכל סטודנט אמור לדעת לומר בלטינית:

  ·TUMOR נפיחות (כיום זה הפך לסינונים לגוש)

  ·RUBOR אודם

  ·CALOR חום

  ·DOLOR כאב

  וארבעת סימני המחלה:

  ·LETHARGY אִטִּיּוּת, כְּבֵדוּת; נִרְפּוּת, תְּשִׁישׁוּת; תַּרְדֵּמָה; (פתולוגיה) רַדֶּמֶת

  ·APATHY אָפַּתְיָה, אֲדִישׁוּת

  ·ANOREXIA צַיְמָנוּת, (חוסר תאבון בעברית תקנית)

  ·PAIN HYPERSENSITIVITY רגישות יתר לכאב

  עובדה עוד יותר מרתקת היא שכאשר מפסיקים מתן פלסבו, חווה המטופל תופעות של גמילה (כך, נשים שטופלו באמצעות פלסבו לתופעות גיל המעבר, חוו גלי חום והזעות לילה קשים, ועוד כאבי שרירים ונוקשות מפרקים כאשר הופסק להן הטיפול), וכי NALOXONE, התרופה הנוגדת את פעילות האופיאטים, מבטלת את היכולת של תרופות פלסבו להפחית או למנוע כאב..

  מעניין לציין ששימוש בפלסבו נעשה בניסוי שנערך כבר ב-1747 על ידי ג'יימס לינד ואשר בעקבותיו נתגלה הוויטמין C:

  לינד היה רופא על אוניית הקרב המלכותית סאליסברי בדק חומרים שונים לריפוי מחלת הצַפְדִּינָה (SCURVY), הנובעת מחוסר וויטמין C, הוא חילק 12 מלחים חולים באופן אקראי ל-6 זוגות, ונתן לכלזוג חומר אחר:

  • לזוג אחד נתן רבע גלון סיידר ליום
  • לזוג השני 20 טיפות מיצוי חומצה זרחתית ליום.
  • לשלישי 2 כפות חומץ 3 פעמים ביום
  • לזוג הרביעי חצי גלון מי ים ליום
  • לזוג החמישי 2 תפוזים ולימון אחד ליום
  • לזוג השישי תערובת שכללה שום, חרדל, מור וחומר הקרוי balsam of peru

  והוא גילה שהזוג שקיבל את פרי ההדר החלים תוך 6 ימים ואף חזר לתפקד.

  לאורך ההיסטוריה (הקצרה, כידוע לכולנו) של הרפואה המערבית, אשר בעצם המציאה את מושג הפלסבו, מתקשרת בעיני העולם הרפואי תגובה לפלסבו עם היפוכונדריה.

  וזה המקום להסביר אחת ולתמיד מה זה היפוכונדריה ומאיפה זה בא:

  היפוכונדריום (2 בציור)

  היפוכונדריום (2 בציור, 5 זה ההיסטריה)

  היפוכונדריום הוא מושג אנטומי המתאר את האזור שמתחת לצלעות (מיוונית- hupokhondros)

  שם שוכנים הכבד (מימין) והטחול (משמאל), (הפירוש המדויק הוא "מתחת לסחוס) המקור מיוחס כמובן להיפוקראטס (כנציג כל הרפואה היוונית המקודשת בעיני המערב, בניגוד לרפואות של ההם, מלוכסני העיניים, כהי העור, לא בלונדינים עם עיניים כחולות). והוא נובע מכך שהיוונים ייחסו לתזות הטחול מחלות שטיבן לא ברור, בהמשך השתמשו במושג היכופונדריאזיס למחלות שהמקור שלהן לא ידוע, ובהמשך להפרעה נפשית לא מוגדרת, המקביל הגברי להיסטריה בנשים, המיוחסת לתזוזת הרחם (hysteraביוונית). ושהטיפול המומלץ בה היה:

  1)קיום יחסי מין

  2)נישואין במקרה של רווקות (כאליו שזה מבטיח מי יודע מה)

  3)עיסוי באיברי המין, אם על ידי מטפל (רופא), או בן זוג, או מיילדת, או באמצעות ויברטור (מעניין מה הם קיוו להשיג בכך).

  4)התזת מים בזרם חזק אל איזור הרחם (אתם חושבים שלכן אנשים אוהבים להיות מכבי אש?)

  5)בלית ברירה- כריתת הרחם (אחלה מקצוע, הגינקולוגיה).

  ככה ייעשה לאישה היסטרית

  Modern Translations: Hysteria

  LanguageTranslations for "hysteria"; alternative meanings in parentheses.

  Albanianhisteri, gjendje histerike (hysterics).

  Arabicهستيريا(nerve, restlessness), الهرع إضطراب عصبي.

  Bulgarianхистерия.

  Chinese歇斯底里.

  Czechhysterie (hysterics)

  Danishhysteri.

  Dutchhysterie.

  Esperantohisterio.

  Frenchhystérie.

  GermanHysterie (hysterics, scare).

  Greekυστερία (vaporousness).

  Hebrewהיסטריה

  Hungarianhisztéria (hysterics, tantrum

  Indonesiangangguan syaraf.

  Italianisterismo.

  Japanese Kanji'グス機構 (Higgs mechanism, histamine).

  Japanese Katakana'ステリー , ' .

  Korean히스테리.

  Manxgorley breinney, drogh-ghuill.

  Papiamenhisteria.

  Pig Latinysteriahay

  Portuguesehisteria (hysteric).

  Romanianisterie (hysteric).

  Russianистерия.

  Serbo-Croatianhisterija (hysterics).

  Spanishhisteria (conniption).

  Swedishhysteri (hysterics).

  Thaiโรคฮิสทีเรีย.

  Turkishhisteri, sinir bozukluğu (hysterics, nervous breakdown, nervous prostration), isteri.)

  Ukranian істерия.

  Vietnamesesự cu"ng loạn

  מושג לא פחות חשוב, ואולי אף יותר, אבל הרבה פחות מוכר הוא מושג הנוסבו NOCEBO, שפירושו "אגרום לנזק" (כל סטודנט צעיר לרפואה שומע תדיר את המשפט PRIMUM NON NOCERE, מזקני המקצוע, שפירושו (בתרגום חופשי) "הכי חשוב- לא להזיק". והמיוחס על ידי גאלנוס להיפוקרטס. אפקט הנוסבו מתרחש כאשר המטופל מאמין שתרופה, או טיפול, (או אקט כלשהו, כגון קללה, או טקס וודו, או כישוף) מזיק או מסוכן או אפילו לא עוזר ואז, עם קבלת הטיפול- הנבואה מקיימת את עצמה, והוא חולה/סובל/מת או לא מגיב לטיפול.וזה מה שהרבה מרופאינו ופרופסורינו המכובדים עושים יום-יום: הם נותנים טיפול מסוים ומעבירים מסר סמוי, לפעמים לא מודע, שהטיפול לא יעיל. וזה מתגשם, והורים עושים את זה לילדים שלהם לגבי היכולות שלהם (אתה טיפשף אתה מכוער, אתה לא יוצלח, לא תצליח, חבל על המאמץ, אתה מבזבז את הזמן שלך ואת הכסף שלי וכו' וכו' וכו', אבל על כך ארחיב בהזדמנות אחרת.

  אל תרגיז אותי

  אכלת אותה, בריא תהיה !!!

  אכלת אותה, אתה תבריא !!!

  רק בריאות

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

7 תגוובת


 1. גיל הגיב:

  אם אני אאמין שסיגריות זה בריא?

 2. אתי הגיב:

  פועל באחריות כך עברתי מבחנים חשובים בחיים כמו למשל בגרות בציונים גבוהים.
  זה נותן הרגשה שאין שום בעיה לא של קשב וריכוז ולא כלום – גם על דיסלקציה זה התגבר בקלות יתרה.
  בהצלחה גם לכם (סוכרזית בלא ידיעת הנבחן עוזר מאוד) רק האמון יעזור

 3. dieta anului 2011 הגיב:

  I was beeing scouring the WWW for such information and i wanted to say thanks to u for this post. Also, just off topic, where can i get a copy of this theme? – Regards

 4. ראובן הגיב:

  to dieta anului: this theme is the default kubrick theme which i painted and changed by myself. thank you. dr barak

 5. רמי הגיב:

  שלום,
  כל עוד המטפל/ת יודע שהוא מטפל בפלצבו זה בסדר גמור, אבל כשהמטפל חושב שהמנגנון שאחראי על הצלחת הטיפול קשור למשל למסלולי מרידיאנים (ולכן הוא נועץ מחטים במטופל/ת) או הסברים אחרים שונים ומשונים יש בכך מן האשלייה ההדדית.

 6. ראובן הגיב:

  רמי לא הבנתי

הוספת תגובה