• 96: מה הסיניות יודעות שאנחנו לא?

   

  כמעט מדי יום אני חווה אותה חוויה: אני נואם ומטיף כנגד צריכת מוצרי חלב ומשבח ומהלל מוצרי סויה, ואז אני רואה את המבט החושד והפרצוף העגמומי, ויודע שתיכף תגיע השאלה ביחס לקשר בין:

  א) מוצרי סויה והפרעות בהתפתחות המינית של ילדים/התבגרות מינית מוקדמת אצל בנות, ו

  ב) הסכנה להתפתחות סרטן שד ו/או חזרה של סרטן שד בנשים שעברו את המחלה.
  וכל כמה שאני מסביר ששני החששות האלה מחוסרי יסוד, קשה לאנשים לקבל את זה, מישהו עשה עבודה טובה, והחדיר את הפחד עמוק-עמוק.

  אז עכשעו התפרסם עוד מחקר, באחד העתונים הרציניים בעולם: ה JAMA, המחקר בוצע במטרה להעריך את הקשר בין צריכת מוצרי סויה בקרב חולות סרטן שד לתמותה וחזרה של המחלה.

  הנתונים למחקר נלקחו ממחקר עקבה שכלל 5042 נשים לאחר סרטן שד. והוא מצא כי צריכת מוצרי סויה בנשים עם סרטן שד קשורה בסיכון מופחת לתמותה ולחזרת המחלה.

  הסיבה לחשש מסויה נובע מכך שמאכלים המכילים סויה עשירים בפיטואסטרוגנים מסוג איזופלבונים (isoflavones). אמנם ישנן השערות מחקריות לכך שפיטואסטרוגנים מסוג זה מפחיתים דווקא את הסיכון לסרטן שד – אבל בגלל השפעתם דמוית-האסטרוגן של איזופלבונים והאינטראקציה הפוטנציאלית שלהם עם התרופה טמוקסיפן (Tamoxifen), הניתנת לנשים שהגידול שלהן הינו בעל קולטנים לאסטרוגן, קיים חשש מפני צריכת מאכלי סויה בקרב חולות סרטן שד.

  עקבו אחרי 5042 הנשים במשך זמן ממוצע של  3.9 שנים

  • נפטרו-444
  • המחלה חזרה או שארע מוות הקשור למחלה אצל 534

  בחלוקת הנשים על פי צריכת מוצרי סויה נמצא שהיה יחס הפוך בין צריכתה להישנות המחלה או מוות ממנה, כלומר:

  • ככל שצרכו סויה יותר- מתו פחות ( 7.4% ) והמחלה חזרה פחות (8%)
  • ככל צרכו סויה פחות- מתו יותר (10.3%) או המחלה חזרה יותר(  11.2%)

  התופעה נצפתה הן בקרב נשים עם רצפטורים שליליים, הן בעלות רצפטורים חיוביים, הן בקרב מטופלות בטמוקסיפן והן אצל כאלה שלא טופלו.

  מסקנות:

  צריכת מוצרי סויה בנשים עם סרטן שד קשורה בסיכון מופחת לתמותה ולחזרת המחלה.
  תאכלו סויה, ותנו גם לילדים, ובקרוב אוכיח לכם שגם להם זה בסדר לתת.

  Soy Food Intake and Breast Cancer Survival, Shu X.O. et al, JAMA, 2009, Volume 302, Number 22, Pages 2437-2443

  ורק בשביל לרענן לכם את הזכרון, תקראו את זה

  תגיות: , , , , , , , , ,

9 תגוובת


 1. SeniorFrater הגיב:

  המאמר שאתה מביא מעניין מאוד אבל קשה לי לראות כיצד הוא ישפיע ויסיים את הויכוח על יתרונותיה וחסרונותיה של הסויה. לצמח זה מצדדים נלהבים ומתנגדים עזים וכיוון שאני לא נמנה עם אף אחת משתי הקבוצות אני מרשה לעצמי להגיב ולהבהיר כמה דברים.
  למרות שזהו אחד מגידולי התרבות העתיקים ביותר ויש עדויות על ביותו כבר לפני 4000 שנה בצפון סין, עד לפני קצת יותר ממאה שנה איש מחוץ למזרח הרחוק לא שמע על סויה וגם שם, במזרח הרחוק, גידול הסויה היה בעיקר לשם הפקת שמן. למעשה סויה מעולם לא היוותה מקור עיקרי לחלבון או מרכיב מרכזי בתזונה של האוכלוסייה בסין וביפן פרט לנזירים מתבודדים. כאשר החלו לגדלה באמריקה ובאירופה עשו זאת לשם הפקת שמן ומתוך חישוב כלכלי שזהו צמח הדורש מעט מאוד מים וטיפול. כיום כ- 60% משמני המאכל בעולם מופקים מסויה והביקוש הולך וגובר בשנים האחרונות, לכן חלק ניכר מגידולי הסויה הם של צמחים טרנס-גניים אשר הושבחו בשיטות של הנדסה גנטית להפקת שמן מרבית. החלבון אמנם מהווה כ-40% מהמשקל היבש של הצמח (פי שניים מהשמן) אבל במשך שנים לא היה מה לעשות איתו פרט להכנת מזון בהמות (כוספא) או כ"זבל ירוק". עם הזמן החלו משתמשים בתוצרי הסויה הנותרים ליצירת תחליף קפה, בתעשיית השימורים, לשם יצור "קמח ללא גלוטן", כבסיס למוצרי ומשקאות דמויי חלב, ליצור דבק, ליצור צבעי מים, סיבים סינתטיים, סבון, דיו, נרות, תחליף לגומי ועוד. כיום כמחצית מהסויה העולמית גדלה בארה"ב ושם מייצרים גם כ-60% ממוצרי הסויה. מדינות "כבדות" נוספות בגידול זה הן ארגנטינה וברזיל, שם משמידים שטחי יער טרופי כדי לגדל סויה (לו הירוקים בעולם היו יודעים…..). אז כבר שברתי שני מיתוסים מקובלים:
  1. מתברר שמאחורי גידולה עומדים תעשיינים אמריקאים תאבי בצע ויזמים ברזילאים משמידי יערות עד ולא איכרים סיניים כנועים. לא רק זאת: ממשלת ארה"ב גובה מס מיוחד מאנשים אלה לשם קידום מכירת תוצרי הלוואי של התעשייה שלהם (!) (ראו כאן: http://www.ams.usda.gov/lsg/mpb/rp-soy.htm )
  2. הסויה שאנחנו צורכים אינה מזון טבעי (WHOLEFOOD) אלא מדובר בתוצר תעשייתי של תהליך זיקוק.

  תהליך הזיקוק מוכר כ-2000 שנה ומבוסס על תסיסה (פרמנטציה) בעזרתה הופכת הסויה לטופו, מיסו, רוטב סויה, נאטו וכו'. ניתן כמובן להתסיס סויה על ידי חומצה (לצורך העניין חומץ בישול שהוא חומצה אצטית 5%) אך כמובן עדיף אם תהליך התסיסה יעשה בעזרת לימון או ניגארי. לעומת הסויה המותססת (הבריאה) עומדים גושי סויה תעשייתיים המיוצרים מחלבון סויה מזוקק (SPI = SOY PROTEIN ISOLATE) מהם יוצרים גושי או פתיתי חלבון סויה (סויה צ'נקס – TVP). הגושים חסרי טעם (כי אין בהם שמן….), משמשים תחליף חלבון (לבשר) אבל רק לאחר שמשחזרים אותם במים חמים ומבשלים עם תבלינים, ירקות ורטבים. הם ומשקאות הסויה לא בדיוק מזון בריאות.
  כאמור הסינים בעיקרון מעולם לא צרכו סויה לא מותססת במזונם ולא בישלו פולי סויה כפי שמבשלים ואוכלים שעועית וקטניות אחרים. בסויה יש חומרים שאינם נהרסים בבישול רגיל והעלולים לגרום לבעיות עיכול, חוסר כרוני בחומרי קורט (בעיקר אבץ וברזל) ויטמינים וחומצות אמינו, פגיעה בלבלב ועוד. חומרים אלה קרוים "מעכבי טריפסין", המאגלוטינין, וחומצה פיטית PHYTIC ACID)). לשם עיכול תקין של סויה צריך לבשל את הפולים השלמים 4 עד 6 שעות לפחות.
  צריכה מדודה של סויה בתזונה – ובתנאי שמדובר בסויה מותססת – בריאה מאוד. בעיקר (וכאן אני גולש לרפואה שלך….) כיוון שסויה נחשבת למזון "קר" היא טובה לסובלים מבעיות "חום": יתר לחץ דם, עצירות, צמאון, פנים אדומות, גלי חום (ומכאן גיל הבלות) ועוד. הבעיה היא נטייתנו במערב לצרוך כמה שיותר ("אם קצת סויה זה קצת בריא אז הרבה סויה זה בטח הרבה בריאות…"). צריכת הסויה הממוצעת ביפן היא 7 גרם ביום (בשניצל טבעול אחד יש פי 10!!!). בקיצור: תיהנו מהטופו. אני אישית מעדיף לאכול את הסויה לאחר שעברה עיבוד בקיבתם של בעלי חיים אבל מכיר ומוקיר את היתרונות הבריאותיים של מנהג זה. ולסיום, כרופא ילדים, שתי הערות:
  1. יש אנשים אלרגים לסויה ושכיחותם באוכלוסיה לא פחותה בהרבה מזו של האלרגים לחלב פרה!. אם הופיעו סימני אלרגיה (כולל צרבת, הקאות, יציאות רכות, כאבי בטן ופריחות) עדיף להימצנע ולעשות בדיקה. רצוי גם להימנע מאכילת סויה אם אתם עם בעיות בבלוטת התריס
  2. תרכיבי מזון לתינוקות על בסיס סויה אינו בריא יותר מתכשיר על בסיס חלב פרה. בנוסף העדר הלקטוז בתמ"ל סויה עלול להפריע לספיגת סידן וזרחן לעצמות. תמ"ל סויה יכול לשמש לכל היותר תוספת לתינוקות יונקים או במצבי אלרגיה לחלב ולא כמזון בחירה.

 2. admin הגיב:

  במזרח, כשאיש חכם מסיים לשאת את דבריו, נהוג לומר כברכה: SADHU,SADHU,SADHU, (שפירושו בערך= "יפה דיברת"). אז זה מה שאני אומר עכשיו לך.

 3. admin הגיב:

  לא ציינתי פרט חשוב: המחקר נעשו בשיתוף פעולה עם אוניברסיטה בטייוואן, הנשים (הסיניות) צורכות שם רק מוצרי סויה מותססים, כגון טופו, ולא חלב סויה, מעדני סויה, שניצל סויה ושטויות דומות כפי שזה קורה במערב

 4. Lior הגיב:

  ד`ר ברק היקר,
  תודה רבה על המאמר המעניין.
  לגבי דבריו של המגיב למעלה, אני יכול לדבר רק ממראה עיני בכמה מביקורי באסיה. מדבריו של המגיב נוצר הרושם שבסין וביפן שותים מרק איטריות עם שלושה חתיכות טופו צפות במרק וגם את רק פעמים בשבוע. זה לא כך. טופו נמכר בבלוקים בשווקים ולא בשקיות קטנות. מרק טופו הוא בעצם הרבה טופו עם מרק ואוכלים אותו כל יום. טופו, דרך אגב, לא נוצר מהתססה וגם לגביו יש חילוקי דעות במערב, כמו לגבי חלב הסויה. ואני יודע שמשפחתי בסין צורכת חלב סויה טרי כל יום. אז מה הבעיה?
  לגבי המוצרים המותססים כמו המיסו אין חילוקי דעות. מיסו נחשב לאחד מהמזונות הבריאים אשר נוצרו על ידי האדם אף על פי שביפן מאמינים שהמתכון להכנתו ניתן להם על ידי האלים. כמובן מיסו אורגני לא מפוסטר.
  אולי אני פרמיטיבי אבל לאור נסיוני האישי אני מעדיף ללכת לפי המסורות העתיקות של סין יפן והודו ולאו דווקא למחקרים במערב נגד הסויה, אי אפשר לדעת מי עומד מאחוריהם ומה המוטיבציה שלו.
  בכל זאת שאלה. במחקר שפירסמת כתוב מוצרי סויה. אני מאמין ומקווה שלא מדובר בשניצלים ונקניקיות סויה למיניהם. השאלה שלי היא לגבי חלב הסויה, בריא או לא ? אני לא יודע אם שתו בסין ויפן חלב סויה לפני 30 שנה. הוא גם מזון `קר` לפי הרפואה הסינית לכן האם צריך להגביל את צריכתו?
  תודה

 5. SeniorFrater הגיב:

  ליאור שלום
  כנראה שלא הבנת את שכתבתי. לשם חידוד הנקודות:
  טופו הוא תמיד מזון שעבר תהליך של פרמנטציה. ראה הגדרה ע"פ טופו מגזין
  http://www.tofu-magazine.net/newVersion/pages/home.html

  Tofu: Word of Chinese origin that designates a vegetarian food whose manufacture is based on the maturing, like cheese, of fat extracted from soya beans. lt though the word appears in literature as early as the second century AD, archaeologists can only confirm its consumption from the Tang dynasty on, which is more likely, given the history of technology. In Chinese, “doufu” comprises two characters:

  The first,“dou”, refers to leguminous plants. Its meaning was derived from the character“dou”, originally referring to a type of cup, which is shown in the form of the character: a round cup on a stand covered by a domed lid with an inverted stand. The wooden cup was widely used for vegetables and later in the feudal era became a bronze ritual vessel.
  The character acquired its modern meaning of leguminous plants, especially soya, at the beginning of the Han dynasty. Some people think that the substitution resulted of the form of the character which recalls the shape of a bean inside its pod. Others think that is because of the metonymy of the container and the contained.

  The second character "fu" designates the state and result of corrupting, rotting or fermentation. This second character also has a link to food, but refers to food offered to spirits, as is shown in the form of the character, a shelter with meat as an offering. This character is included in many words, for example to designate men who are condemned to be castrated. Some see in the character the symbol of their sin, others the metonymy of punishment, the content offered to the spirits

  חלב סויה הוא מוצר תעשיתי לא בריא (אין הכוונה שהוא גורם למחלה אלא שהוא מוסיף לבריאות
  המחקרים הרפואיים אינם מערביים או מזרחיים אלא מחקרים טובים או לא טובים
  המאמר שראובן מצטט הוא אורינטלי לחלוטין.

 6. admin הגיב:

  בתגובה לליאור ול SENIOR FRATER: ראשית, אכן, חלב סויה הוא המצאה מערבית מודרנית, שבינה ובין צריכת סויה בדרכים המסורתיות אין דבר. גם אני סובר שאין בחלב סויה תועלת, ואף הייתי מוסיף לשלילתו כמה נקודות: 1) חלב הסויה מיוצר על פי רוב מגידולי סויה שעברה תהליכי הנדסה גנטית, ויש הרבה מחקרים המצביעים על הנזק שבמזונות מהונדסים. 2) חלב סויה אכן קר אנרגטית, אמנם פחות מחלב בקר אך יותר מחלב צאן ובאפלו, ויותר בוודאי מטופו. התועלת הבלעדית שהייתי רואה בצריכת חלב סויה הוא שהשותים אותו עושים זאת במקום חלב בקר, שהוא גרוע לאין שיעור.

 7. סיגל הגיב:

  חייבת לשאול שאלה
  חליתי והבראתי מסרטן השד
  חזרתי לצרוך מוצרי סויה, מקפידה על תוויות אורגניות במוצרי סויה ושלא הונדסו גנטית
  עם זאת קוראת את המאמר המצורף ומפחדת האם נכון או לא???
  Soy – the complicated truth about what most of us consider as "health food"
  "Soy disrupts your hormones and your thyroid

  Soy is another food that gets coined as “healthy” in mainstream media. It’s found in many gluten-free foods and is even touted as an alternative to eating animals. The Soy industry has spent a TON of time and money trying to convince us soy is healthy. The reality is: Soy’s filled with toxins. Here are the 4 main problems with soy in regards to Celiac Disease:

  1) Soy screws up your hormones because of the presence of phytoestrogens. This is important because these phytoestrogens are linked to cancer growth and infertility problems. Your hormones need to be working correctly to recover from illness.
  2) Soy messes up your thyroid. We already covered that if you have Celiac Disease you’re chances are extremely high of getting other autoimmune conditions of the thyroid (like Graves Disease). The same phytoestrogens messing with your hormones are also implicated in hypothyroidism and potentially thyroid cancer.
  3) Soy is high in phyates, which means it robs you of valuable minerals like calcium, magnesium, zinc, and iron.
  4) Soy increases the need for more vitamin D, which we already know contributes to leaky gut.

  For a complete listing of the toxic effects of Soy, check out this PDF from the Weston A. Price Foundation: http://www.westonaprice.org/images/pdfs/fdasoyreferences.pdf

  Just like grains, soy contains toxic chemicals that don’t support recovering from Celiac Disease. Simply put: there’s much better quality food to put in your mouth."

  read more: http://scdlifestyle.com/2012/04/the-toxic-truth-about-gluten-free-food-and-celiac-disease/

 8. ישראל הגיב:

  לדר ראובן היקר מאוד שלום…
  אני אדם מאוד דתי ומאמין בטוב ורע ביסודי החיים… ומישום מה ( אני נודע את ההסבר לכך על פי התורה..) אנשים מאוד נמשכים לשליליות ואווילות באכילתם….
  כבר 3 שבועות שאני לא נוגע כמעט בכלל במוצרי החלב מה אומר מה אדבר …. אדם אחר מרגיש פשוט טוב יותר… רגוע יותר המעיים שלי גם מחייכות לפעמים אנחנו שרים לפעמים גם קצת :)… קיצור אין עם מי לדבר אנשים לא מבינים שמוצרי חלב זה איכסלה עכשיו שעת סיפור: טיילתי בסופר בעירי לקנות משקה סויה ליד המקרר פגשתי חבר אדם מכובד אבא לילדים וסיפרתי לו שלמדתי שלא כדאי לצרוך מוצרי חלב אז הוא אמר לי תשמע!! יש לי ילד קטן בבית שאם הוא נוגע בחלב ה' ירחם ויש לנו מזרק מוכן בבית!!! כנוגדן. החבר הזה מיהר לקחת שקית חלב כי אשתו ביקשה חלב לבית… נו מה יש להוסיף?
  הערה קטנה לסיום יש אנשים אומללים בסבלם שהיתרגלו לתסמונת המעי הרגיז והם פשוט לא יודעים שהם רגישים ללקטוז לחלב.
  אז שיהיה לנו בריאות איתנה אמן…
  ישראל

 9. ראובן הגיב:

  תודה לך על דבריך. תחזקנה ידיך

הוספת תגובה