• 97: Immaculata Conceptio

  Black Venus

  Black Venus

  לרובכם ידוע שאני ממשפחה של מטפלים, אבא שלי רופא, אח שלי רופא, אני רופא, אחינו הצעיר עובד סוציאלי, וכשם שלהערכתי, במשפחה של מכונאים היו מתנהלות שיחות על מכוניות, אצלנו במשפחה מתנהלות שיחות על רפואה. אני מיידעים זה את זה בחדשות רפואיות, חדים זה לזה חידות רפואיות, ומספרים זה לזה על קוריוזים רפואיים.

  כך היה גם בשבת האחרונה, עת נפגשנו בבית הוריי לארוחת צהריים לרגל 61 שנות הנישואין שלהם, ותוך כדי ארוחה הציג לנו שמעון, אחי הבכור, את תאור המקרה שאביא כעת בפניכם.

  המקרה פורסם ב BRITISH JOURNAL OF OBSTETRICS AND GYNAECOLOGY בספטמבר 1988, והריהו מוגש לכם בתרגום קרוב למקור ככל האפשר, השפה היא מאוד רפואית ולאקונית, ולמי מכם שאינו בקי היא תיראה מוזרה, אבל ככה מדברים אצלינו במקצוע, המקרה כל כך ביזארי שלא יכולתי להתאפק מלשתף אתכם בו, יש רק קצת הערות הבהרה שלי בסוגריים:

  תאור מקרה

  החולה הייתה נערה בת 15 המועסקת בבר מקומי. היא התקבלה לבית החולים לאחר תגרת סכינים, המעורבים בתגרה היו הנערה, מאהבה לשעבר והחבר הנוכחי שלה. לא היה ברור במדויק מי דקר את מי, אך שלושת המעורבים בפרשה נתקבלו לחדר מיון כשהם סובלים מפציעות דקירה. לנערה היו כמה חתכים קלים ביד שמאל ופצע דקירה יחיד בבטן העליונה. תחת הרדמה כללית בוצעה פתיחת בטן דרך חתך אורכי בבטן העליונה.

  בחקירת הבטן נמצאו שני חורים בקיבה. חורים אלה נבעו מדקירה יחידה שחדרה את דופן הבטן ואת הקיבה. שני החורים תוקנו בתפר דו-שכבתי. בזמן הניתוח הייתה הקיבה ריקה ולא נצפה תוכן קיבה בחלל הבטן. למרות זאת בוצעה שטיפה של חלל הבטן באמצעות נוזל סליין לפני סגירת הבטן (פעולה רוטינית שמטרתה להוציא שאריות תוכן מחלל הבטן העלולות להתפתח לזיהום- ראובן). מצב החולה השתפר במהירות, ולאחר מהלך בתר ניתוחי תקין היא שוחררה לביתה 10 ימים לאחר הניתוח.

  בדיוק 278 ימים לאחר מכן התקבלה החולה בשנית לבית החולים כשהיא מתלוננת על כאב בטן חד המופיע לסירוגין (בא והולך- ראובן) בדיקת הבטן גילתה הריון בשל( FULL TERM) עם עובר במנח ראש. הרחם התכווץ באופן סדיר וניתן היה לזהות את פעימות לב העובר. ניסיון לבדיקה לדנית גילה כי לחולה אין נרתיק (VAGINA), אלא קפל עור זעיר בלבד מתחת לפתח השופכה ובין השפתיים הקטנות של הפות.

  תחת הרדמה ספינאלית בוצע ניתוח קיסרי דחוף דרך חתך בטני נמוך , ותינוק זכר במשקל 2800 גר' הובא לעולם, עם ערכי APGAR אפגר 7 ו-9 כעבור 1 ו-5 דקות בהתאם. בבדיקה מתוך חלל הבטן ודרך צוואר הרחם המורחב לחלוטין נמצא רחם תקין המסתיים בנרתיק באורך 2 ס"מ שהמשכו החיצוני אינו קיים.

  הרחם והטפולות (חצוצרות ושחלות- ראובן) ומערכת השתן נראו נורמאליים. סגירת בטן רוטינית בוצעה ונקז בקוטר רחב הושאר בתוך חלל הרחם (כדי לאפשר יציאה לדם ולהפרשות הנפלטים באופן טבעי במהלך משכב הלידה דרך הנרתיק, שכאן אינו קיים-ראובן).

  תוך סגירת הבטן עלתה מאוד מידת הסקרנות, והחולה רואיינה בעזרת אחות. הסיפור לא הובהר כולו מיד, אך בעזרת חקירות מספר נתקבלה התמונה במלואה.
  החולה הייתה מודעת היטב לעובדה כי אין לה וואגינה, ולאחר שניסיונות לקיום יחסי מין רגילים נכשלו בחרה בקיום מין אוראלי.

  זמן קצר לפני שנדקרה היא ביצעה מין אוראלי בבן זוגה החדש,  היא "נתפסה על חם" על ידי בן זוגה הקודם וקרב הסכינים התפתח, שתוצאותיו תוארו לעיל. תפיחת הבטן לאחר האירוע הדאיגה אותה, אך היא לא העלתה בדעתה כי היא בהריון, אם כי המחשבה החלה לחלוף במוחה ככל שהיקף הבטן שלה גדל ואנשים סביבה העלו בפניה את האפשרות של הריון. היא ידעה
  לספר כי במהלך השנה היו לה מספר אירועי כאב בטן שלא ידעה את פשרם. לאחר הלידה, האם הצעירה, בני משפחתה והאב המשוער הסתגלו לעובדה כי היא הרתה וילדה תינוק ממנו, ההדורים ביניהם יושרו, וכמה ראשי בקר החליפו ידיים כאות לכך שאין טינה בין הצדדים.

  המהלך לאחר הניתוח היה ללא אירועים מיוחדים, הנקז הוצא ביום ה-6 והיולדת נשלחה לביתה.
  8 חודשים לאחר הלידה, כשהיא עדיין מניקה, החלה מתלוננת שוב על כאב בטן. בוצע ניסיון לבנות לה וואגינה על ידי יצירת תעלה באזור שבין השופכה והרקטום.בשיטת …

  כאן בא קטע שלם שאחסוך מכם ובו תיאור של ניתוחים וטיפולים רבים שמטרתם הייתה לבנות משהו הקרוב לאנטומיה נורמאלית של איברי המין, כדי שדם הווסת ייצא החוצה, ואולי היא אף תוכל להביא לעולם עוד ילדים. אך בסופו של דבר היא עברה כריתת רחם, אדלג ישר להערות, ולפני כן אצטט רק הערה לפיה התינוק היה דומה מאוד לאבא הביולוגי…

  הערות המחבר

  הסבר אפשרי להריון זה הוא כי תאי זרע הגיעו ממערכת העיכול הפגועה.

  (בשפת העם: היא בלעה, הזרע יצא דרך החורים בקיבה אל חלל הבטן ונדד אל אזור השחלות, שם היפרה ביצית-ראובן).

  ידוע כי תאי זרע לא שורדים בסביבה חומצית (כמו זו השוררת בקיבה- ראובן) אבל ידוע גם שהרוק בפה הינו בסיסי, וכי הפרשת החומצה בקיבה מתרחשת רק עם הכנסת מזון לקיבה. במצב של צום כפי שהיה מצב הנערה בעת אירוע הדקירה, לא אמורה הסביבה בקיבה להיות חומצית (דבר המסביר איך לא כל הזרעים נקטלו מיד עם הגיעם לקיבה-ראובן).

  סביר ביותר כי החולה הרתה במהלך הביוץ הראשון או אחד הביוצים הראשונים שלה, כי לו בייצה פעמים מספר בעברהיה מצטבר בתוך הרחם והשחלות דם ווסת מדי חודש (באין מוצא לדם-ראובן) שהיה מונע הריון. העובדה כי התינוק דומה לאבא, שזהותו ידועה לנו, מבטלת כמעט לחלוטין את האפשרות של הריון ממקור פלאי (כמו של ישו? ראובן)

  Dr. Douwe .A. A. Verkuyl, United Bulawayo Hospitals. Bulawayo, Zimbabwe
  Oral conception. Impregnation via the proximal gastrointestinal tract in a patient with an aplastic distal vagina. Case report. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. September 1988, Vol. 95, pp. 933-934

  תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת


 1. ננו הגיב:

  ראובן
  זה סיפור לא טוב למטופלות – מאותגרות הפריון שלך…

  או אולי כן טוב….

  תלוי בנקודת המבט

  🙂

הוספת תגובה