• 124: עלי זית זה בריא

  ללחוץ להאזנה

  ללחוץ להאזנה

  לפני שנתיים כתבתי פוסט בזכות חליטת עלי זית (קוקוקו היא תבוא ) ועכשיו בא לי להרחיב על מעלות החליטה, ולא רק ללחץ דם.
  בעוד ששמן הזית מוכר וידוע בשל תכונותיו הרבות, מעטים מודעים לשימוש בעלי זית מזה אלפי שנים בשל תכונותיהם הרפואיות.
  כיום ניתן למצוא בשוק חומרי המרפא הטבעיים מיצויי עלי זית כחומרים אנטי-אג'ינג, מעוררי מערכת החיסון ואף אנטיביוטים. בנוסף לתכונותיו המוכרות ושהוכחו מחקרית, בהורדת לחץ הדם ורמות הסוכר בדם.
  מזה זמן מתנהל מספר לא מבוטל של מחקרים התומך בטענה שלעלי הזית יכולת אנטי-פטרייתית, אנטי-חיידקית, אנטי-דלקתית, אנטי-אוקסידנטית (פי 2 משל תה ירוק פי 5 מויטמין C). ובגלל זה הוא אף מעכב הזדקנות.
  שני חומרים אנטי-אוקסידנטים מוכרים יש בעלי הזית: אחד: אולאורופין oleuropein התוקף "חיידקים רעים" מבלי לפגוע בחיידקים "טובים", (על ידי חדירה את ממברנות התא של תאים נגועים ומניעת שכפול החיידקים). ומסתבר שיש לנו בגוף אנזים מיוחד, שהופך אותו לחומצה אלולנית, elolenic acid , שלה יכולת אנטי-חיידקית ואנטי-ויראלית, והתומכת במערכת החיסון, ועל כן מעלה את יכולתנו להלחם בהצטננות ובשפעת. והשני: הידרוקסיטירוזול hydroxytyrosol, כמו כן יש עוד כמה פוליפנולים ופלבונואידים, ביניהם המוכר בודאי לכולכם: אולאוקנתאל oleocanthal.

   

  שימושים:

  • עלי זית עוצרים התרבות גורמי מחלה (פטריות, וירוסים וחיידקים) ובכך הורגים אותם, על כן הם יעילים בטיפול ב:

  * הצטטנות
  * שפעת
  * זיהומים פטרייתיים (קנדידה)
  * זהומים וירליים, כולל הרפס, שלבקת חוגרת ותסמונת אפסטיין-באר.

  • עלי זית מורידים "כולסטרול רע" LDL
  • עלי זית מורידים לחץ דם ומשפרים זרימה בעורקים ועל כן מגינים על הלב.
  • עלי זית מורידים רמות סוכר בדם.
  • היות ויש בהם אנטי-אוקסידנטים הם גם אנטי-סרטניים, בעיקר טובים לסרטן שד, כבד, וערמונית.
  • סבונים ושמפואים המופקים מעלי זית מאוד בריאים וטובים לעור ולקרקפת.
  • לטענת ד"ר ג'יימס פיביטרה James R. Privitera, M.D מקליפורניה, שתיית חליטת עלי זית שיפרה את רמות האנרגיה והמצב רוח במטופלים שסבלו מתסמונת התשישות הכרונית ומדכאון. והייתה יעילה בטיפול בריפוי נגעי הרפס.

   

  איך מכינים?

  • לוקחים 4-5 עלי זית, רצוי מיובשים, אבל אפשר גם ישר מהעץ.
  • מכניסים לספל מים רותחים, מנמיכים האש וחולטים 5-10 דקות.
  • המים אמורים לקבל גוון עמברי, וטעם מעט מריר, תלוי בזמן החליטה ובכמות העלים.
  ככה, קלי קלות.

  ככה, קלי קלות.

  כמה צריך?
  3 ספלים ביום בתור התחלה, תלוי באיזה בעיה מטפלים.

  אזהרה:
  היות והחליטה מורידה לחץ דם, כולסטרול ורמות סוכר בדם, על הסובלים מבעיות אלה לעקוב אחר רמת רמתם, ועם ירידת הערכים- "לשחק" עם התרופות הכימיות, על מנת למנוע נזק מרמות נמוכות מדי.

  גילוי נאות:
  למותר לציין שבזמן שאני כותב את הפוסט אני לוגם להנאתי ספל חליטת עלי זית מן העץ שגדל אצלנו בעציץ.

  מקורות:

  "Olive leaf extract exhibits antiviral activity against viral haemorrhagic septicaemia rhabdovirus (VHSV)" Antiviral Research, Volume 66, Issues 2-3, June 2005, Pages 129-136

  "Induction of Growth Inhibition and Differentiation of Human Leukemia HL-60 Cells by a Tunisian Gerboui Olive Leaf Extract" . Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, Vol. 71 (2007) , No. 5 pp.1306-1312

  "Olea europaea: A Phyto-Pharmacological Review , Pharmacognosy Reviews, Phcog rev, Volume 1, Issue 1, p.114-118 (2007)

  http://www.the-color-of-tea.com/olive-leaf-tea.html

  Perrinjaquet-Moccetti et al. Food Supplementation with an Olive (Olea europaea L.) Leaf Extract Reduces Blood Pressure in Borderline Hypertensive Monozygotic Twins, 2008.

  Somova et al. Antihypertensive, antiatherosclerotic and antioxidant activity of triterpenoids isolated from Olea europaea, subspecies africana leaves, 2003.

  • Khayyal et al. Blood pressure lowering effect of an olive leaf extract (Olea europaea) in L-NAME induced hypertension in rats, 2002.
  Zarzuelo et al. Vasodilator effect of olive leaf, 1991.

  Dr Stevenson, L,. et al. Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) Report on Olive Leaf Australia's Olive Leaf Extracts, Southern Cross University, 2005.

  Benavente-Garcia et al. Antioxidant activity of phenolics extracted from Olea europaea L. leaves, 2000.

  Saija et al. In vitro evaluation of the antioxidant activity and biomembrane interaction of the plant phenols oleuropein and hydroxytyrosol, 1998.

  Briante et al. Olea europaea L. leaf extract and derivatives: antioxidant properties, 2002.

  Speroni et al. Oleuropein Evaluated In Vitro and In Vivo as an Antioxidant, 1998

  Pinelli et al. Quali-quantitative analysis and antioxidant activity of different polyphenolic extracts from Olea europea L. leaves, 2000.

  Hamdi et al. Oleuropein, a non-toxic olive iridoid, is an anti-tumor agent and cytoskeleton disruptor, 2005

  Dr Stevenson, L,. et al. In vitro Biological Activities of Pure Olive Leaf Extract & High Strength Olive Leaf Extract, 2006.

  Olive Leaf, Top 10 Immune System Boosters published by GAYOT.com

  http://www.drugdigest.org/wps/portal/ddigest


  לראש העמוד

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

60 תגוובת


 1. טובה שמידט הגיב:

  אני סובלת מהפרעות קצב בלב (פליפטציות) אך אינני לוקחת שום תרופות . אני מבקשת לדעת מה המינון המומלץ של חליטת עלי הזית לצורך שיפור האיזון בקצב הלב?

 2. טובה שמידט הגיב:

  האם ידוע לך מה כן מאזן את הפרפורים בלב?

 3. אילנה יופה הגיב:

  אני בת 74לוקחת חצי קפסולה עלי זית של סולגר ללחץ דם. לאחרונה איני מודדת כי זה גורם לי חרדה. לאחרונה יש לי דפיקות לב מואצות בשינה עם חרדה ושלשול בנוסף יש לי אבנים בכיס מרה החלטתי לקחת מהיום שתי קפסולות בנוסף לרגיעון ולתה קמומיל האם עלי זית מהעץ יותר יעילים מהקפסולות של סולגר או לערבב ולקחת את שניהם וכמה כוסות בנוסף יש לי עץ בחצר למרות שזה בית משותף בעיר ואיך אפשר להגיע אליך באופן פרטי אם רוצים אני מאד חוששת מרופאים רגילים.

 4. יוני ארד הגיב:

  דוק שלום
  נא התייחסותך לקצף הלבן בבישול

 5. איציק הגיב:

  תקרא מה כותבים בגוגל אנשים אחרים. להרתיח כמות גדולה [150 עלים] ל15 דקות, לשמור במקרר בכלי זכוכית, ולשתות חצי סמק בכוס מים רותחים 4 פעמים ביום!!!
  למה ההבדלים האלו בכמויות??? האם הם באים מכוכב אחר?? אין התאמה בין אנשי המקצוע???

 6. שרה הגיב:

  האם אפשר לקחת כמוסות/חליטות של כמה מוצרים יחד כדי להוריד רמות סוכר ויל"ד?
  כגון: חילבה, ג'ינמנה, עלי זית?
  או להתמקד בסוג אחד?
  יש סיכונים בלקיחת כמה מוצרים יחד?
  תודה

 7. ג'ולי שלז הגיב:

  ז כיצד מכינים תה עלי זית?
  הכנתו איננה זהה לחליטות צמחים אחרות. לאחר שטיפה יסודית של עלי הזית מהפיח וזיהום האוויר שהצטבר עליהם באמצעות השריית העלים במי סבון למספר דקות ואח"כ שטיפה טובה תחת הברז, יש להניחם בסיר ולהביא לרתיחה. יש להשתמש בעלים בלבד ללא הגבעולים. לאחר שהמים רתחו יש לבשל את העלים למשך 20 דקות נוספות על אש קטנה. רק צורת הכנה זו תגרום להפרשה של החומרים הפעילים מעלי הזית אל המים. היחס בין כמות העלים למים שיש לשים בסיר הוא כדלקמן: מניחים כמות רבה של עלים בסיר וממלאים מים עד גובה העלים (ממש מאות רבות של עלים). יחס כזה יוצר תמצית תה מרוכזת מאוד. לאחר שבישול העלים הסתיים, שומרים את התמצית המרוכזת בבקבוקי זכוכית במקרר (את המים בלבד, ללא העלים). להכנת כוס תה יש לשים כמות קטנה מאוד (כחצי ס"מ של תמצית או אף פחות מכך בהתאם לחוזקה) בכוס מים חמים ולשתות. התמצית נשמרת במקרר בצורה טובה לתקופה של כחודש עד חודשיים.
  עלי הזית עלולים להיות נגועים בחרקים זעירים שלא תמיד יורדים בשטיפה. על כן, הרוצים להימנע מאכילת חרקים, צריכים לסנן את המים שבושלו בהם עלי הזית, דרך בד כשלהו.
  תופעות לוואי: לא דווחו על תופעות לוואי בצריכה של חליטת עלי זית והתה מומלץ לכל בני האדם למעט ההסתיגויות הבאות. נמצא שלתמצית עלי זית הייתה השפעה סותרת לחלק מהתרופות הכימותרפיות. על כן, חולים הנמצאים בטיפול כימותרפי, צריכים לידע את הרופא המטפל לפני צריכה של תה זה. אנשים עם לחץ דם נמוך, צריכים לשתות תה זה תוך שימת לב ללחץ הדם, כך שלא ירד יותר מידי. אין מחקרים על השפעת חליטת עלי זית על נשים בהריון. סביר להניח שאין בעיה בצריכתו, אך בכל אופן, עקב העדר מידע מדוייק בנושא, מומלץ לנקוט משנה זהירות בתקופת ההריון.
  כמה לשתות? בעונת החורף אפשר לשתות עד 4-5 כוסות חליטת עלי זית ביום. לבריאות!

 8. ראובן הגיב:

  מגעיל, להוריד עם כף

 9. ראובן הגיב:

  כל אחד כותב את דעתו, למה שתהיה אחידות?

הוספת תגובה