• 141: תבליני הפלא

  אורגנו Oreganum vulgare Oregano

  אנטיאוקסידנט רב עוצמה, אנטי-דלקתי, אנטי-סרטני, מגן על הלב.

  במחקר שפורסם ב- nutrition journal בינואר 2010

  נבדקו 3100 מזונות ומשקאות שונים (לא מאמין שמישהו יעשה אי פעם יותר מזה), מכולם- לאורגנו נמצאו רמות האנטי-אוקסידנטיות הגבוהות ביותר.

  לאורגנו היסטוריה ארוכה בטיפול במחלות נשימה, מחלות פרקים, פציעות והפרעות עיכול.

  הוא מכיל שורה של אנטי-אוקסידנטים הידועים כ"לוחמים" כנגד סרטן, ביניהם:, caffeic acid, eugenol, myrcene, oleanolic acid , ursolic acid, carvone, caryophyllene, geraniol ו- limonene. .

  שני חומרים נוספים המונעים באופן ספציצפי הווצרות פלאקים אתרו-סקלרוטיים בכלי הדם הם carvacrol ו- rosmarinic acidועל כן הוא חשוב במניעת מחלות לב וכלי דם. במקביל, שתי חומצות שומן: Oleanolic acid ו- Ursolic acidמורידות רמות שומן בדם, בזמן ש caffeic acid ו- eugenol "מדללים" אותו.

  caffeic acid, carvacrol, eugenol, rosmarinic acid ו- ursolic acid. הם גם אנטי-דלקתיים ולכן טובים למשל לדלקת פרקים.

  רשימת החומרים הפעילים ארוכה: Caffeic acid, carvacrol, eugenol, hydroquinone, myrcene, oleanolic acid, phenol, phytosterols, rosmarinic acid, terpinenes, ursolic acid, Carvone, caryophyllene, citral, geraniol, limonene, pinenes

   

  פטרוזיליה Petroselinum crispum Parsley

  אנטי-אוקסדנט, מגן על הלב, מנקה את דרכי השתן, מונע ריח פה, מקור מעולה לברזל.

  פטרוזיליה מכילה rosmarinic acid, המונעת הווצרות פלאקים אתרומטותיים בכלי הדם ובכך מגינה על הלב והמוח. היא גם מכילה limonene, הידוע כאנטי-סרטני רב עוצמה..

  חומרים פעילים נוספים: Apigenin, caffeic acid, caphene, chlorogenic acid, coumaric acid, kaempferol, myrcin, myristicin, naringenin, psoralen, quercetin, rosmarinic acid, rutin, terpenes, Bergapten, geraniol, imperatorin, limonene, lutein, psoralen, pinenes, xanthotoxin

   

  פלפל אנגלי Pimenta dioica Allspice/Pimento

  אנטי-אוקסידנט, מגן על הלב.

  באותו מחקר נרחב בו נבדקו 3100 סוגי מזונות ומשקאות, נמצא כי הפלפל האנגלי הוא בעל תכולה של אנטיאוקסידנטים מהגבוהות שיש. http://www.nutritionj.com/content/9/1/3

  בין השאר בקבוצת אנטיאוקסידנטים הידועים בשם proanthocyanidins, המגנים מפני שורה של מחלות, כגון מחלות לב וכלי דם, סרטן ומחלות ניווניות של מערכת העצבים.

  חומרים פעילים: Eugenol, methyleugenol, myrcene, proanthocyanidins, quercetin, salicylates, terpenes., Chavicol, cinnamaldehyde, limonene

   

  פלפל שחור Piper nigrum Black Pepper

  אנטי-סרטני, אנטי-אוקסידנט, סינרגיסט (משפר פעילות של כמה חומרים כשהם פועלים יחד),מעלה זמינות (bioavailability ) של חומרים אחרים

  לפלפל השחור יש פעילות אנטי-סרטנית ישירה, בעיקר בזכות ה piperine המדכא פעילות cytokines המשוחררים על ידי תאי סרטן, והוא גם מעכב העברת אינפורמציה בין תאי סרטן (כן, כן, הוא משבש את התקשורת ביניהם, אני יודע, זה נשמע מדע בדיוני או הסרט מטריקס). יכולתו הנוספת, שיפור ה- bioavailability, המתרחשת בזכות אותו חומר פעיל חשוב הלוא הוא ה- Piperine, מאפשרת לגוף לנצל ביתר יעילות חומרים הנמצאים במזונות ותבלינים אחרים, הן ע"י שיפור ספיגתם ממערכת העיכול, והן על ידי מניעת החימצון המוקדם שלהם על ידי אנזימי הכבד. כך למשל עם כורכומין, החומר הפעיל בכורכום. כל זה עושה אותו לאחד התבלינים היעילים ביכולת הלוחמה בסרטן.

  תכונות אלה מוכיחות עצמן גם בתחומים נוספים, כגון בהורדת העקה החימצונית Oxidative Stress, הנוצרת בגוף מחשיפה לחומרים או מזונות מחמצנים (כגון ארוחה שומנית). פלפל שחור מייעל את מספר ותפקוד הכדוריות הלבנות ובכך תומך ומחזק את מערכת החיסון במלחמותיה הרבות ביום-יום (חיידקים, ווירוסים, פטריות, תאי סרטן). על כן הוא מסווג כ- immunomodulator.

  חומרים פעילים: Caffeic acid, camphene, carvacrol, coumaric acid, eugenol, gamma terpinene, hyperoside, isoquercitrin, kaempferol, linalyl acetate, methyl eugenol, myrcene, myristicin, quercetin, quercitrin, rhamnetin, rutin, ubiquinone α-pinene, bisabolone, borneol, carvonecineol, caryophyllene, caryophyllene oxide, humulene, limonene, linalool, phellandrene, pinenes, piperine, sabinene, terpinene

   

  רוזמרין Rosmarinus officinalis Rosemary

  אנטי-אוקסידנט רב עוצמה, אנטי-אלצהיימר, אנטי-אלרגי, אנטי-סרטני, מגן על הלב.

  באותו מחקר על 3100 מזונת ותכונותיהם האנטי-אוקסידנטיות קיבל גם הרוזמרין מקום גבוה ומכובד.

  הוא מכיל כמה חומרים הידועים ביעילותם כנוגדי גידולים, ביניהם apigenin, salicylates, caffeic acid ו- ursolic acid.. בשל תכולת חומרים אלה הוא גם אנטי-דלקתי, ושניים מן החומרים הפעילים שבו ידועים ביכולתם לפרק פלאקים אתרומטותיים. אלה הם, carvacrol ו- rosmarinic acid

  שתי החומצות Oleanolic acid ו- ursolic acid מונעות הווצרות פלאקים, ואילו caffeic acid מונע הווצרות קרישי דם (דרך עבודה על טסיות הדם), כל זה מגן על כלי הדם, ובכך על הלב והמוח.

  הגנה נוספת על המוח, בעיקר מפני מחלת האלצהיימר נובעת משני חומרים: הראשון- Carnosic acid, המיוחד בכך שהוא עובר את המחסום דם-מוח blood-brain barrier ומצליח לפעול בתוך רקמת המוח עצמה, הוא גם מרחיב את העורקים המזינים את המוח ובכך משפר את חימצונו, והוא גם מגביר יצירת Glutathione, אנטי-אוקסידנט חשוב בהגנה מפני רדיקלים חופשיים.

  החומר השני הואRosmarinic acid , המעכב או אולי אף מונע שקיעת עמילואיד ברקמת המוח ומסייע בפרוקו.

  ברפואה העממית משמש רוזמרין לטיפול באלרגיות ומחלות בדרכי הנשימה.

   

  מרווה רפואית Salvia officinalis Sage

  אנטי-אוקסידנט, אנטי-אלצהיימר, משפר זיכרון, אנטי-חרדתי, מגן על הלב, אנטי-דלקתי.

  גם הוא בקבוצת הגבוהים במחקר האנטי-אוקסידנטים,

  שימושו כצמח מרפא עתיק כל כך, ששמו הלטיני Salvia הוא המקור למילה לתרופה, חבישה וכו' ( Salve.)

  מרווה מכילה תרכובות מדכאות cholinesterase, ובכך פועלת בדומה לתרופות המקלות על חלק מתסמיני מחלת האלצהיימר, בכך שהיא מאטה פרוק acetylcholine, בכך מושג שיפור בתקשורת התוך-מוחית, שיפור בזכרון ובדמנציה.

  שתי חומצות חשובות, carnosic acid ו- rosmarinic acidמסייעות להלחם בתהליכי הניוון הקשורים לאצהיימר, בהיותן אנטי-אוקסידנטיות רבות עוצמה. חשובה בעיקר carnosic acid , החוצה את המחסום דם-מוח ומסוגלת לפעול ישירות על רקמת המוח. היא גם מגבירה יצירת glutathione, אנטי-אוקסידנט חשוב בהגנה מפני רדיקלים חופשיים. היא גם מרחיבה עורקים ובכך משפרת את זרימת הדם למוח. מרווה גם מגנה מפני שקיעת עמילואיד, ובכך שוב מגנה מפני אלצהיימר.

  מחקרים הראו יכולת מעולה בהרגעה, מפני מצבים חרדתיים, ובנסיוי אחד חליטת מרווה הניבה תוצאות מצויינות במניעת חרדת בחינות בסטודנטים ובשיפור הריכוז.

   

  צפורן Syzygium aromaticum Clove

  אנטי-אוקסידנט רב עוצמה. ותרופה מוכרת לטיפול בכאב שיניים (פשוט שמים מסמר צ]ורן על השן הכואבת ונוגסים)

  גם הציפורן היא מבעלות תכולת האנטי-אוקסידנטים הגבוהות שיש.

  ביניהם procyanidin, ו- quercetin רבי העוצמה.

  היא מכילה גם eugenol ו- eugenol acetate, המעכבים הצמדות טסיות ובכך מקטינות סכנה של הווצרות קרישי דם, דבר המגן מפני ארועי לב ומוח.

  חומרים פעילים: β-caryophyllene, ellagic acid, eugenol, eugenol acetate, hyperoside, isoeugenol, isoquercitrin, kaempferol, methyl eugenol, myricetin, oleanolic acid, pedunculagin, procyanidin, quercetin, rhamnetin, Eugenin, eugenyl acetate, syringic acid

   

  תימין Thymus vulgaris Thyme

  אנטי-אוקסידנט, אנטי-סרטני, אנטי-דלקתי, מגן על הלב.

  בעת העתיקה שימש התימין בתהליך הכנת המומיות, ניתן ללוחמים לפני קרב לעודד את גבורתם וחדות מחשבתם, משמש ברפואה העממית לחיטוי גרון מודלק, להקלה על כאבי פרקים, כאבי בטן ולהפגת חום.

  כמה תרכובות אנטי-אוקסידנטיות שבו מקנות לו את היכולת להגן מפני סרטן ומחלות לב:

  caffeic acid, eugenol, ferulic acid, kaempferol, limonene, naringinin, salicylates.

  Alpha-linolenic acid מוריד גם לחץ-דם ומפחית הצמדות טסיות דם, וכך גם ,caffeic acid, ferulic acid, kaempferol, naringenin ו- thymol. .

  Eugenol ו- oleanolic acid מפחיתים כולסטרול ואילו chlorogenic acid ו- rosmarinic acid

  מפחיתים הווצרות פלאקים אתרוסקלרוטיים.

  eugenol, ferulic acid, kaempferol ו- salicylates,הם תרכובות אנטי-דלקתיות ולכן חשובים ברוב המחלות הכרוניות הפוקדות את האדם.

  חומרים פעיךים: Apigenin, caffeic acid, chlorogenic acid, eugenol, ferulic acid, gallic acid, kaempferol, luteolin, myrcene, naringenin, oleanolic acid, rosmarinic acid, salicylates, thymol, ursolic acid, vanillic acid, Alpha-linolenic acid, borneol, carvacrol, citrol, geraniol, limonene, pinenes, terpenes

  להמשך קריאה: 1 2 3 4

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 תגוובת


 1. ראובן הגיב:

  וכאילו לפי הזמנה, הבוקר מתפרסמת ידיעה על מחקר שמראה שקינמון טוב נגד אלצהיימר: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1230611.html

 2. נעמה יונג-אוצפ הגיב:

  שלום,
  כתבת שקינמון עוזר להורדת סוכר, האם אפשר לשתות משרה תפוחים עם מקלות קינמון פעם ביום , או שצריך לאכול כפית אבקת קינמון פעם ביום.
  הסוכר שלי עלה ל130, אילו עוד דרכים יש למנוע עלייתו מלבד דיקור, ופעילות גופנית (אני הולכת 40 דקות 4 פעמים בשבוע)?

  בתודה ובברכה,
  נעמה

 3. הגר הגיב:

  כל מלה שד"ר ראובן ברק אומר שווה ביותר

הוספת תגובה