• 143: בעיות חניכיים ופצעים בפה

  החניכיים שלה בריאות

  לאור דרישת הקהל, ונוכחות לא קטנה של הבעיה אצל רבים, אני מביא לפניכם קטע מן הספר שכתבנו, ענת, בת זוגי ואנוכי, "מדריך מפה לריפוי טבעי".

  תהנו.

  על דלקת חניכיים ופצעים בפה.

  בזמן דלקת חניכיים (GINGIVITIS) נוצרת בצקת בחניכיים הגורמת להיווצרות מרווחים בין החניכיים לשיניים.

  המזון המצטבר במרווחים אלה הוא קרקע גידול לחיידקים ומקור לזיהומים ומורסות. דלקת חניכיים מתאפיינת בנפיחות ואודם בחניכיים, שינויים במבנה החניכיים וכן הפרשות ודימום מהחניכיים.

  הגורמים העיקריים להתפתחות דלקת בחניכיים הם: חוסרים תזונתיים, ליקויים במערכת החיסונית, נשימה לא נכונה, אכילה לא נכונה, עישון, סתימות שיניים מאמלגם, מתח נפשי והיגיינה לקויה.

  על פי הרפואה הסינית, דלקת חניכיים היא תוצאה של חום במערכת העיכול, ולכן יש להקפיד על תזונה מאוזנת, לא חמה מדי ולא מקררת מדי.

  טיפולים אלטרנטיביים בדלקת חניכיים

  • מומלץ לבצע שטיפות פה עם מים חמים בתוספת כף ג'ל אלוה-ורה או מריחת הג'ל ישירות על החניכיים.
  • מומלץ לבצע שטיפות פה במי מלח ולצחצח שיניים במשחות המכילות מלח או סודה לשתייה, ולא במי פה מסחריים.
  • זנים שונים של צמח המרווה, בעיקר מרווה רפואית וגם שוש קרח (ליקריץ), יעילים מאוד בטיפול בדלקת חניכיים ובנסיגת חניכיים.
  • קיימות משחות שיניים ותמיסות לגרגור המבוססות על צמח הראתניה ותמציות מור ושוש קרח Rathania
  • מומלץ ליטול קואנזים 10-Q ותוספי מזון אחרים, ביניהם הוויטמינים E ו-C, סידן, מגנזיום, זרחן, אבץ, אנאדיום וסיליקה, החשובים לבריאות העצם. יש חשיבות גם לחומצות השומן אומגה 3 ואומגה 6.
  • נשמו נכון, דרך האף. נשימה דרך הפה מייבשת את ריריות הפה וגורמת לריבוי חיידקים.
  • מתח נפשי עלול לגרום להתפתחות דלקת חניכיים, לכן רצוי לתרגל פעילות מפחיתת מתח כמו מדיטציה, פעילות גופנית או יוגה.

  והנה תרופת פלא לדלקות חניכיים ונסיגת חניכיים

  חומרים:
  • כמה עלי מרווה,
  • ענף שוש קרח (ליקריץ).

  – אפשר להשיג בחנויות תבלינים ופירות יבשים.

  אופן השימוש: הכינו חליטה מהחומרים. לגמו מהחליטה, שטפו את חלל הפה ובלעו את הנוזל, חזרו על הפעולה עד שסיימתם את כל תוכן הספל. לאחר מכן עסו את החניכיים, תחילה עם עלי המרווה ואחר כך עם קצה מקל השוש-קרח. 

  חזרו על הפעולה מדי יום ביומו. בזמן קצר ביותר תחושו בשיפור גדול במצב החניכיים. ייתכן אף ריפוי מלא של דלקות חניכיים או נסיגת חניכיים, אני ראיתי גם במקרים קשים שהיו מועמדים לניתוח נרפאים.

  כיבי פה ומחלת הפה והטלפיים

  כיבים קטנים בפה (אפטות) APHTOUS STOMATITIS מופיעים כבודדים או בקבוצות בחלק הפנימי של הלחי, על פני החניכיים או הלשון. הם עגולים, לבנים ובעלי שוליים אדומים. הכיבים כואבים מאוד בימים הראשונים להופעתם ומגלידים לאחר כשבועיים.

  חשוב לדעת: רוב כיבי הפה אינם מעידים על מחלת הפה והטלפיים (THRUSH APHTOSTOMATITIS), כפי שחושבים לעיתים בטעות. מחלת הפה והטלפיים כוללת פצעים בפה ובחניכיים ופריחה על כפות הידיים, הרגליים והישבן, והיא נגרמת על ידי וירוס.

  רוב הכיבים בחלל הפה נגרמים כתגובה אימונית של הגוף כתוצאה מגורמים שונים: מחלה וירלית, היגיינה ירודה, אלרגיה למזון, חוסרים תזונתיים (ברזל, חומצה פולית, ויטמין 12 B, אבץ, ויטמין C), מתח, עייפות או בזמן הווסת בנשים.

  מזונות מומלצים לכיבי פה

  אנשים הנוטים לסבול מפצעים בפה מוטב להם להרבות בצריכת ירקות כתומים וצהובים ואגוזי מלך.

  חליטה לטיפול בכיבי פה

  בעת הופעת פצעים בפה, אם בודדים ואם כחלק ממחלת הפה והטלפיים, מומלץ להכין תערובת לחליטה ביחסים שווים של הפורמולה הבאה: חותם זהב., מרווה, שוש קרח, שמן עץ התה,

  כמו כן אפשר להשתמש בצמחים הבאים לחליטה כבודדים או בשילובים שונים לפי הטעם: עלי הממליס, פרחי קלנדולה, פרחי בבונג (קאמומיל).

  יש לבצע שטיפות פה מנוזל החליטה, לגרגר ולבלוע. מומלץ גם לשתות כמה ספלים ביום מהחליטה.

  חלב עזים:

  תרופה עממית ידועה לטיפול בפצעים בפה היא התזה ושטיפת הפה בחלב עזים, המהדרין ממליצים כי זה יהיה ישירות מן העטין, או סמוך לחליבה ככל הניתן, אך יש הטוענים כי גם חלב עזים שנקנה בסופרמרקט יעיל.

  השיטה ידועה כל כך עד כי יש אנשים רבים בהם מגדלים עזים במיוחד לצורך זה.

  תרופות הומיאופתיות לכיבי פה ולמחלת הפה והטלפיים

  ידידי, ד"ר מנחם אוברבאום, הומיאופת מכובד ובעל שם, מנהל היחידה לרפואה משלימה בבי"ח שערי צדק ניהל מחקר שהוכיח שהשימוש בתרופה ההומיאופתית TRAUMEEL בצורתה הנוזלית (באמפולות) מונעת ומפחיתה משמעותית הופעת כיבי פה במטופלים בכמוטרפיה.

  תרופות הומיאופתיות נוספות העשויות לעזור:

  BORAX – לכיבים, נקודות לבנות וכתמים בפה. כאשר הפה חם (אם מדובר בתינוק יונק, האם תחוש את חומו על הפטמה) והכאב קשה, ולכן לעיתים אין רצון לאכול.

  HYDRASTIS – במצב של חיפוי צהוב על הלשון, שיעול עם ליחה צהובה.

  MERCURIUS – כאשר המחלה מלווה בריור רב, פצעים בחלל הפה או על הלשון, הלשון לחה עם חיפוי עבה.

  והנה לינק למי שרוצה לרכוש את הספר שלנו בהנחה.


  תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת


 1. אילנית ארביב הגיב:

  שלום,
  בספר וגם במאמר רשמת " לאחר מכן עסו את החניכיים, תחילה עם עלי המרווה ואחר כך עם קצה מקל השוש-קרח. " האם הכונה היא לשפשף את המרווה ושוש הקרח על החניכיים מימין לשמאל או מלמעלה למטה (לכיוון השיניים). כמו כן העיסוי עם המרווה הוא נעים אך עם השוש קרח הוא קצת כואב. יש לך עיצה ?
  אני מניחה שהמרווה היא מרווה יבשה רגילה שמוכרים בחנויות טבע ?
  תודה אילנית

הוספת תגובה