• 149: ככל שאתה זקן יותר אתה צעיר יותר, או- שלושת התולעים

  三蟲    Sān Chóng שלושת התולעים The Three Worms

  אריכות חיים LONGEVITY

  אריכות חיים LONGEVITY

  מסורת מעניינת אך די לא מוכרת ברפואה הסינית ובתרגול הדאואיסטי (ממנו מתפתחת הרפואה הסינית) היא מושג שלושת התולעים.

  מדובר בשלוש תולעים או שלושה טפילים, או שלושה שדים, החיים בגוף, אותם יש להשמיד אם האדם שואף לבריאות אמיתית, נעורים נצחיים וחיי נצח.

  הדרך להשמדתם היא באמצעות צמחי מרפא, תזונה מיוחדת ותרגולים מדיטטביים מאוד מיוחדים…

  התרגול הדאואיסטי קיים (ועדין מתפתח) מזה 2500-3000 שנים. הוא החל מתפיסת עולם שאמאניסטית והמשיך לדת ממשית ומאורגנת שבימי זוהרה הייתה הדת הדומיננטית בסין, ועם השנים קמו לו ענפים, כתות וזרמים רבים, להם יש עד היום מנזרים, קהילות, בתי ספר ומסגרות שונות. כל מי שהתעניין ולו מעט בתחום מכיר ומודע למושג מרכזי בתרגול זה, והוא מושג האלכימיה DanJing 丹經, המושג קיים במערב, ודומה שם במהותו, הוא המתקשר לעיסוק של פרטים או פלגים בדאואיזם העוסקים בחיפוש אחר אמצעים, אם פנימיים ואם חיצוניים, להשגת חיי נצח, או הארה, או דרגה רוחנית נשגבת ביותר, בעוד היות האדם בתוך גופו (לפני שהוא מת, כי מה החוכמה להשיג הארה ולמות, או להשיג חיי נצח לא גשמיים, שלא תוכל להנות מהם?).

  חיי נצח, או אלמוות הוא מילה שימושית לתאור מצב בו האדם המשיג אותו, יכול, על פי המסורת הדאואיסטית, לבחור לעלות לעולמות נשגבים (גן עדן אם תרצו) לאור היום, להישאר בתוך גופו לעד או להכנס למצב בו תטעה הסביבה לחשוב שהוא מת, כשלמעשה הסובבים רואים השלכה (לרוב על מקל) של מה שנתפס כגופו של המתרגל, בעוד הוא נמצא במקומות או בעולמות אחרים, היום יש המפרשים את מושג חיי הנצח כמקביל למושג ההארה בבודהיזם.

  12 תרגילי צ'יגונג המומלצים לכל נזיר

  אמנם, לאדם המערבי, "המודרני" (ואין בהגדרה זו אמירה חיובית בהכרח) נראים חלק מהעיסוקים של הדאואיזם כאמונות תפלות ופרימיטיביות, אבל לא זה החשוב, אלא האפקט הנפשי והאנרגטי שלהם, לא חשוב אם אתם מאמינים שיש רוחות ושדים או אם אפשר להשיג הארה, חשובה הפעולה שבעקבותיה מתקיים שחרור של האדם ממצב מסוים, בו הוא כלוא, שלצורך העניין קוראים לו "שד" או "רוח", או "תולעת" או כל שם שתבחרו, והוא מצליח להשיג חופש.

  האלכימיה הדאואיסטית מחולקת לשני זרמים, אחד- אסכולת סם החיים הפנימי Nèi Dan 內丹  ,internal elixir  והשני- אסכולת סם החיים החיצון Wài Dan 外丹 ,external elixir.

  כמו רוב החלוקות בחיים זו חלוקה מלאכותית, לשם נוחות התפיסה ואין היא מגדירה גבול מדויק בין צורות העבודה השונות באלכימיה הדאואיסטית, מה עוד שרוב העוסקים בתחום לא מפרידים בהכרח בין שתי הגישות ומשתמשים הן בזו והן בזו.

  דאואויסט מתרגל מדיטציה

   

  הזרם הפנימי גורס שמדיטציה, צ'יגונג Qi Gong 氣功, תרגולי וִיזוּאָלִיזַצְיָה, (העלאה בדמיון, הַחְזָיָה, התבוננות פנימית Cun Si 存思) ותרגול "שש הריקנויות" six voidnesses Liu Xu 六虛, מספיקים על מנת להביא לשינוי התודעתי הנדרש, חלק מן התרגול כולל את שימור והתמרת אנרגיית הג'ינג Jīng 精 (מאמר שלם שלי בנושא) ע"י טכניקות צ'יגונג מיני, שהוא למעשה מדיטציה בזמן קיום יחסי מין, השמה דגש רב על אי שפיכת הזרע (השיטה מוכרת גם כ"טיפוח זוגי": Dual Cultivation  שיטה בה בני הזוג מתרגלים טכניקות צ'יגונג ומדיטציה תוך קיום יחסים, מכוונים ושולטים בצ'י, בג'ינג ובאנרגיות נוספות המתחזקות ומתעצמות תוך יחסי המין, מניעים אותן, ומרפאים באמצעותן מחלות ואיברים שונים).

  זרם סם החיים החיצוני מחפש לאסוף מן הטבע או לייצר באופן מלאכותי חומר, תרופה או סם שיקנה למשתמש בו חיי נצח. מחקר זה של צמחים, מתכות ומינרלים נובעת חשיבות תרומתו של רעיון "גלולת האלמוות" 丹仙 Xiāndān) Elixir of life) לרפואה, הכימיה, ומסורת עיבוד המתכות של התרבות הסינית. (דוגמא לתרומה זו הוא הששָר או הכספית האדומה 丹砂 Dānshā cinnabar, בה השתמשו להפקת תרופות, והקיימת עד היום בפרמקופיאה הסינית).

  אבל גם האסכולה החיצונית לא בוחלת או מוותרת על התרגול המיני, או היוגה המינית, המוכר כ"אמנות חדר המיטות" Fáng Zhōng Shù 房中術, הדומה ל"דרך השמאלית" Vamachara של הטנטרה तन्त्र  ההודית, בה, בעת האיחוד המיני (Maithuna  או  Mithuna) אנרגיית הקונדליני משופעלת ומרפאה את הגוף, כך גם אצל הטאואיסטים, על ידי קיום יחסים ללא שפיכה 採補 Caibao, אפשר לאגור JING, להעלות אותו מעלה למוח ולאיברי הגוף השונים, לרפאם ואף להשיג נעורים וחיי נצח. בעוד שאצל הגבר מושג הדבר ע"י המנעות משפיכת זרע, מושג אותו אפקט אצל האישה על ידי ריבוי אורגזמות, אשר ככל שהיא משיגה יותר מהן- היא מוסיפה לעצמה ג'ינג וצ'י.

  זוג מתרגל צ'יגונג מיני

  נסטה רגע מן הנושא ונתייחס להשפעת הבודהיזם על הדאואיזם: הבודהיזם חדר לסין בסביבות שנת 200 לספירה, הדאואיזם, שהיה קיים כבר כמה מאות שנים בסין, ראה בבודהיזם, על מקדשיו, נזיריו והחכמה שבו, איום ותחרות והתפתח לכוון דת ממוסדת יותר. עד כדי כך שאפשר למצוא טקסטים דאואיסטים הטוענים שהבודהה הוא גלגול של לאוצה. עם השנים טושטשו בעיני העם ההבדלים, והתפתחה מעין "דת משותפת" או משולבת, הניכרת עד היום בשימוש של סמלים של שתי הדתות יחד, במקדשים דאואיסטים למשל, ובמרכיבים דאואיסטים שחדרו לזרם הזן-בודהיזם שהתפתח בסין. אחת מתוצאות המשנה של זיווג זה היה צנזורה והיעלמות של טקסטים דאואיסטים רבים העוסקים בתרגול המיני. שבהשפעת התפיסה השמרנית של הבודהיזם נתפסו בטעות כלא מוסריים, הדבר נשתמר וקיים בבודהיזם רק בבודהיזם הטיבטי, וידוע כ Vajrayāna Buddhism  בהודית वज्रयान  ;ובטיבטית རྡོ་རྗེ་ཐེག་པ་, ונחשב בקרב "יודעי סוד" לדרך הקצרה והמהירה להשגת הארה, ומתורגל רק אצל מתי מעט.

  מתוך אותו קונפליקט נעלמו טקסטים אלכימיים רבים, וחלק מן הידע הוטמע ונשמר בתוך הרפואה הסינית המסורתית. וכך הופסק גם השימוש בחומרים המשפיעים על מצב ההכרה (המוכרים כ Entheogens מילה שפירושה "אלוהים בתוכנו", ובה אפשר לפגוש את הפיוטה peyote של דון חואן, המרווה האלוהית , המריחואנה, הדטורה, איוואסקה  Ayahuasca,  Datura  ועוד רבים).

  נחזור לשלושת התולעים.

  טפילים, אם כפטריות, חיידקים, חד-תאיים, תולעים ממש או כל ייצור, פוגעים ומזיקים למאחסן שלהם. הביטויים לכך יכולים להיות פיזיים, כגון הפרעות עיכול, עייפות כרונית, פגיעה בתפקודים מנטליים, דכאון ועוד. דוגמא קלאסית מוכרת לרובכם מהמושג שהוטבע על ידי הנטורופתים, והוא מושג הקנדידה Candida, שזה למעשה שם של פטריה נפוצה מאוד: Albicans Candida.

  הדאואיסטים קבעו שיש 3 תולעים, אחת בכל אחד משלושה שדות אנרגטיים Dāntián 丹田 Elixir Field, המוכרים לרובכם בשם ההודי שלהם- צ'אקרה चक्रं CHAKRA, מהם יש שבעה (או עשרה), אבל לעניין התולעים אנו מתייחסים לשלושה: תולעת אחת שוכנת בשדה אנרגיה התחתון (דאן-טיאן התחתון), המקביל לצ'אקרה של האגן- Swadhisthana, נקודת הדיקור REN6  QIHAI, ים הצ'י התחתון. אחת ב REN17  Tanzhong, או בשמה הסיני "מרכז החזה", המקבילה לצ'אקרה של הלב Anahata, והשלישית בנקודה YINTANG שהיא העין השלישית והמקבילה לצ'אקרה Ajna.

  התולעת התחתונה גורמת לתאוות בשרים ולהפרעות עיכול, האמצעית – לחרדות, מחלות לב ומחלות ריאה, והעליונה למתח נפשי, הפרעות נפש ולהיאחזות בדברים חומריים וגשמיים.

  צ'אקרות

  התולעים ניזונות בעיקר מדגנים ושואפות להרוס את הגוף בנסותן להשביע עצמן.

  אם רוצה האדם להשאר צעיר ולזכות באריכות חיים, ממליצים הדאואיסטים להמנע מדגנים, (בעיקר חיטה על כל צורותיה, אבל המחמירים נמנעים מכל הדגנים, כולל אורז ואפילו מקטניות), סוכר, אוכל מטוגן, טבק, קפאין ואלכוהול, ירקות ממשפחת הסולניים,תוספי מזון (חומרים משמרים וצבעי מאכל), להמעיט במלח סלעים (מלח ים כנראה בסדר) ולהשתדל להמנע מבשר אדום, אבל להרבות בתזונת ירקות, זרעים, פירות (במידה), אגוזים למיניהם ופטריות מאכל (כגון ריישי, שיטקה ודומיהן), ליטול צמחי מרפא שרופא סיני חכם יידע להרכיבם, (פורמולה ידועה שהורכבה במיוחד למטרה זו של שימור הזרע היא 金鎖固精丸 Jīn suǒ jì qū jǐng wān Metal Lock Pill to Stabilize the Essence), לשתות תה (סיני כמובן) ולתרגל צ'יגונג, רגיל וצ'יגונג מיני ואמנויות לחימה רכות.

  באחד הטקסטים הדאואיסטים הידועים והחשובים, העוסקים בנושא, "ספר המאסטר החובק את הפשטות "抱樸子 Bào Pǔ Zǐ מאת המלומד בן תקופת שושלת ג'ין בשם גה חונג Ge Hong 葛洪. מסכם המחבר את העניין במשפט אחד: " הדבר החשוב ביותר הוא להחזיר את הזרע לשם ריפוי (תיקון) המוח" (הוא מתייחס, כאמור לעיל לתרגול הצ'יגונג המיני).

  קלף עתיק ובו ציור תרגילי צ'יקונג

  אז מעכשיו, אם אתם פוגשים מישהו העוסק באמנויות סיניות: רפואה סינית, צ'יגונג, אמנויות לחימה, צמחי מרפא או תזונה, והוא נראה צעיר מכפי גילו, ואם תשאלו אותו איך ולמה והוא יענה לכם בחיוך- תדעו מה הסיבה.

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 תגוובת


 1. מיכל הגיב:

  באילו מהמקורות אפשר למצוא חומר מפורט יותר על שימור האנרגיה המינית הנשית? מצאתי הרבה על טכניקות לגברים ומעט מדי על שימור האנרגיה המינית אצל נשים.

 2. ראובן הגיב:

  מנטק צ'יאה ואשתו מניוואן צ'יאה MANTAK CHIA AND MANEEWAN CHIA מדברים על טכניקה שהם קוראים לה OVARIAN KUNG-FU, בה יש תרגול של שרירי רצפת האגן והעלאת האנרגיה האורגזמית.
  חפשי את הספר Healing Love Through the Tao-Cultivating Female Sexual Energy — Chia, M. או אצלו באתר http://www.universal-tao.com.
  יש לו מרכז בצפון תאילנד ליד צ'אנג מאי, ובארץ בקבוץ ענבר יש מישהו שמדריך, אבל נדמה שבעיקר זוגות: http://www.inbar.co.il/index2.php?id=30&lang=HEB

 3. מיכל הגיב:

  תודה 🙂

הוספת תגובה