• 153: הפנצאה של העת החדשה?

  PANACEA

  האלה פנצאה , ( Panacea ,Πανάκεια, Panakeia) היתה אלת הריפוי במיתולוגיה היוונית. היא היתה בתם של אסקלפיוס, אל הרפואה ושל אפיונה, האלה המקלה על הכאב, ויחד עם חמש אחיותיה מילאv תפקידים בהיבטים שונים באמנותו של אפולו, האל החולש על הרפואה. פנצאה עצמה היתה אלת הריפוי, יאסו אלת ההתאוששות וההחלמה, היגיאה אלת מניעת המחלות, אצסו אלת ההתאוששות ואגלאה אלת היופי הטבעי. להן היו גם ארבעה אחים: מהם שניים ניחונו גם בכישורים רפואיים: פודלירוס, אחד משני מלכי טריקה, נחון בכשרון האבחון הרפואי, מכאון, המלך השני, היה כירורג מחונן, השלישי, הגמד טלספורוס סימל את היציאה הסופית מן המחלה (היה לה עוד אח, חורג ,היחיד במשפחה שלא עסק ברפואה).

  לפנצאה היתה תרופה, או מרקחת, עימה היא ריפאה חולים, מאגדת פנצאה התפתח המושג המוכר לנו היום, שפירושו תרופה המרפאה את כל המחלות (או פותרת את כל הבעיות).

  (באחד המאמרים שלי בעבר הזכרתי את האלה בהקשר אחר)

  אז למה אני מעלה את שמה שוב, כי היום אדבר על סוג של פנצאה, אז ככה:

  במאמרים בבלוג זה ובפגישותיי עם מטופלים אני כותב וחוזר וכותב וממליץ על נטילת פרוביוטיקה, ומבקש מכל מטופליי שייקחו וייתנו למשפחה. הסיבה לכך היא ההבנה שהדבר הוא חלק בלתי נפרד וחיוני מבריאותנו ומחיינו. ואנסה לפרט.

  מזה מיליוני שנים חי האדם במערכת סימביוטית עם חיידקים, למעשה כל אחד מאיתנו הוא יותר חיידקים מבנאדם, כלומר- יש בנו יותר חיידקים מרקמת אדם. ובלעדיהם אין לנו קיום.

  הם נמצאים בכל מקום ובכל מערכת בגופנו, ובכמויות אדירות, ומעל לכל- במערכת העיכול.

  מערכת סימביוטית ( Symbiosis  מיוונית sýn= ביחד, עם, ו- bíōsis= לחיות) היא מצב בו שתי מערכות חיים חיות ביחד, ומרוויחות מן היחסים ביניהן. במקרה שלנו ושל החיידקים- אנחנו מספקים להם מזון, והם- מפרקים אותו עבורנו, ותוך כדי כך מייצרים אנזימי עיכול (כגון לאקטאז שמפרק את הלאקטוז בחלב ומוצריו), וויטמין 12B.והופכים ויטמינים ומינרלים לזמינים וקלים יותר לעיכול ולספיגה. אלא שלמערכת יחסים זו יש צד נוסף: החיידקים ה"טובים" האלה מעוניינים לשמור על הטריטוריה שלהם (הגוף שלנו), אותה הם השיגו וכבשו בעמל רב, ועל כן הם מגינים עליה מפולשים: וירוסים, חיידקים אחרים, פטריות ותאי גידול, והתוצאה היא שהם הפכו לכוח לוחם מרכזי במערכת ההגנה הנקראת מערכת החיסון שלנו. כלומר- בלעדיהם אנחנו לא נשרוד.

  אלא שעם חלוף השנים יורדת והולכת אוכלוסית החיידקים בגופנו, והסיבות לכך הן לפחות שתיים: אחת היא הכמות העצומה של אנטיביוטיקה ש"מסתובבת באוויר": הן בגלל שעולם הרפואה -אצבעו קלה מאוד על הדק האנטיביוטיקה, והוא עוסק בהרבה כסת"ח, ונטילתה פוגעת גם בחיידקים הטובים (דוגמא קלאסית שכמעט כל אישה מכירה היא הופעת פטריה בנרתיק אחרי שהיא לקחה אנטיביוטיקה). והסיבה הנוספת היא תעשיית המזון: המון מוצרי מזון עמוסים באנטיביוטיקה, א) כי בעלי החיים מהם המזון מופק (בשר, חלב, ביצים, דגים) קבלו אותה על ידי המגדלים, ב) חלק ניכר מן המזון המגיע אל שולחננו עובר תהליכי עיקור כאלה או אחרים, כדי להאריך את חיי המדף שלו, ועל כן, החיידקים הטובים, שהיו אמורים להגיע אלינו מן האוכל- הוכחדו. ג) כי אנחנו אוכלים אוכל מתועש/תעשייתי, וכמות הסיבים במזוננו נמוכה, (ובהם החיידקים נוסעים).

  בנוסף להגנה על גופנו מזיהומים, מסתבר שלחיידקים פרוביוטיים יכולת להגן עליו מצרות נוספות:

  מחקרים מראים יחס ישיר הפוך בין כמות חיידקים פרוביוטיים במעי הגס ובין שכיחות סרטן המעי הגס: ככל שיש פחות חיידקים- יש יותר סרטן. ההסבר לכך הוא שחיידקים פרוביוטיים מייצרים שרשראות חומצות שומן קצרות בתוך המעי, ההופכות את הסביבה לחומצית יותר, הדבר מונע ישירות התרבות תאים סרטניים, ומפחית אנזימים פרו-סרטניים כגון beta-glucuronidase, nitroreductase,  ו- azoreductase.

  מחקר מעניין נעשה על חולי סרטן שלפוחית השתן שקבלו פרוביוטיקה דרך הפה אחרי כריתת הגידול, התוצאה הייתה שהקבוצה המטופלת בפרוביוטיקה הייתה פי שתיים זמן ללא חזרת הגידול לעומת הקבוצה שלא טופלה.

  מחקר נוסף טוען שפרוביוטיקה מסייעת לא רק כנגד סרטן המעי הגס אלא גם כנגד סרטן השד.

  והנה עוד שתי עבודות שמראות שמתן פרוביוטיקה לפני התפתחות המחלה מונע התפתחות תאי סרטן של המעי הגס וגם מחוצה לו.

  עוד תחום בו םרוביוטיקה עוזרת הוא האולקוס, שמיוחס לעתים קרובות לנוכחות בקיבה של החיידק הליקובקטר פילורי, מסתבר שפרוביוטיקה מטפלת בו, והיא טובה גם למניעת חזרה של החיידק, ומקלה על תופעות הלוואי החמורות של הטיפול האנטיביוטי נגדו

  עוד: בבקשה, פרוביוטיקה עוזרת להורדת כולסטרול, ולמניעת עששת השיניים,

  ופרוביוטיקה טובה גם למעי רגיז, והן לעצירות (גם בילדים), והן לשלשול.

  וכמובן שכל בת יודעת שהיא מונעת ומרפאה דלקות בנרתיק ודלקות שתן חוזרותץ

  אבל המחקר שאותי הכי הפתיע עסק בפרוביוטיקה כטיפול נגד דכאון, וזה מתחבר לנושא עליו אכתוב בקרוב, והוא הציר מעי-מוחgut-brain axis. במאמרם טוענים המחברים שכיוון שקיים ציר כזה, עם קשר הדדי ידוע, בין מערכת היכול והמוח, הרי שמחלת מעי תשפיע על המוח, וטיפול במחלת המעי תטפל במוח גם. זו הסיבה שמומלץ בחום, לסובלים מהפרעות רגשיות למיניהן, לצרוך כמויות גדולות של ויטמינים B ו- D, אומגה 3 ופרוביוטיקה.

  למי שהנושא מעניין אותו ורוצה להרחיב- מומלץ לקרוא מאמרים קודמים שלי:

  על פרוביוטיקה

  וכאן על כך שפרוביוטיקה טובה גם לאלרגים

  וכאן על מקור נחמד לפרוביוטיקה: השאור שבעיסה

  וגילוי נחמד, שפרוביוטיקה עוזרת לרזות

  נותרה רק בעיה אחת: כסף.

  חברות התרופות ותוספי המזון, המודעות לחשיבות הפרוביוטיקה, מייצרות ומוכאות אותה, ולא בזול. אני מנסה, בדרכי, לחסוך לכם עלויות, ועל כן אני מביא כאן מתכון להכנת חיידקים פרוביוטיים במחיר שווה לכל נפש. את המתכון פרסמתי לראשונה בספרנו "מדריך מפה לריפוי טבעי- הדרך לחיים בריאים" שלי ושל ענת. בבקשה:

   

  "משקה מחייה" –REJUVELAC– משקה כרוב מותסס, עשיר מאוד באצידופילוס

  זהו משקה תוסס טבעי עשיר מאוד בחיידקי אצידופילוס (פרוביוטיים) ובמרכיבים נוספים המייצרים חומצת חלב, פחמן דו חמצני, ויטמין 12 B ואנזימי עיכול.

  המרכיבים:

  • 2 ספלים מים מינרליים או מים מזוקקים (לא מי ברז, העשירים בכלור ופלואור שקוטלים את החיידק).
  • 3 ספלים כרוב קצוץ גס לא דחוס.
  • מספר צנצנות זכוכית שנשטפו (חוטאו) במים רותחים.

  אופן ההכנה:

  שלב I

  • בבוקר להכניס את המים והכרוב לבלנדר, מתחילים לטחון במהירות איטית, ומגבירים בהדרגה את המהירות, ממשיכים לכ-30 שניות.
  • אם אין ברשותכם בלנדר השתמשו ב ½2 ספלים של כרוב קצוץ דק ידנית דחוס על אותה כמות מים.
  • את התערובת מעבירים לצנצנת, מכסים בצורה לא הדוקה, משאירים לעמוד בטמפרטורת החדר, בצל, ל- 2-3 ימים, תלוי במזג האוויר (בהמשך זה ייקח יממה כל פעם).

  שלב II:

  לאחר 3 ימים:

  • מסננים את נוזל הREJUVELAC העשיר בחיידקי אצידופילוס זורקים את עלי הכרוב או אוכלים אותם. מעבירים מיד 60 סמ"ק (כ- ¼ ספל) לצנצנת עם 3 ספלי כרוב קצוץ גס (או ½2 ספלים כרוב קצוץ דק)      ועם 2 ספלים מים מזוקקים או מינרליים.
  • מנערים ומשאירים בטמפרטורת החדר ל- 24 שעות.
  • את שאר הנוזל מהסיבוב הראשון מכניסים למקרר, ושותים ב-3 פעמים במהלך היום, רצוי עם הארוחות.

  מעתה, כל 24 שעות, חוזרים על התהליך:

  • לוקחים ¼ ספל מהנוזל החדש שנוצר, ממנו מכינים תערובת חדשה, (אשר תהיה מוכנה תוך 24 שעות), יחד עם – ½2 -3 ספלי כרוב ו-½2-1 ספלי מים מזוקקים/מינרליים, וכך מחדשים כל הזמן את מלאי הנוזל.

  חשוב לשים לב:

  • לREJUVELAC באיכות טובה יש טעם חמצמץ עד חמוץ ותוסס מעט, כמו יוגורט. אם טעמו או ריחו כמו של מים עומדים או מרקיבים השליכו אותו והתחילו מההתחלה.
  • ודאו שאתם משתמשים במים נקיים ובכלים שנשטפו במים רותחים.

  הקפידו לשתות מהנוזל במשך חודשים מספר, הדבר יעשיר ויחדש את אוכלוסיית האצידופילוס בגופכם, יטפל בנזקי זיהומים, זיהום סביבתי, נזקי אנטיביוטיקה, פטריות, ירפא אולקוס, מחלות קיבה, ועצירות, יחזק את המערכת החיסונית וימנע הדבקות במחלות זיהומיות רבות.

  לבריאות

  לראש העמוד

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

10 תגוובת


 1. שלום הגיב:

  שלום לך
  בקשר לכרוב המחייה. בד"כ מוסיפים גם מלח לכבישת הכרוב. אתה משמיט אותו בכוונה?
  תודה

 2. ראובן הגיב:

  כן, אכן כשמכינים כרוב כבוש או קימצ'י , המאכל הלאומי הקוריאני, נוהגים להוסיף מלח ואף תבלינים, אלא שבמתכון הזה המטרה היא החיידקים, וקיים חשש שהתוספות הללו תפגענה בהם. אם כובשים כרוב לשם אכילתו, והחיידקים הם רק BYPRODUCT אז אפשר להמליח ולתבל

 3. שחם הגיב:

  דבר ראשון ממש תודה לך על המשקה המדהים הזה…….
  שנית ברצוני לשאול…האם מומלץ לאכול את הכרוב שיוצא מהצנצנת אחרי שהמשקה מוכן?

 4. ראובן הגיב:

  בהחלט מומלץ

 5. ריקי הגיב:

  שלום לך,
  האם הכרוב צריך להיות מעל המים או תחתיו?
  האם צריך לערבב?
  תודה

 6. ראובן הגיב:

  לא לגעת, הכרוב יודע איך להתנהג 🙂

 7. מוראג הגיב:

  תודה על מאמר מרתק! בהחלט מתכוונת ליישם. רציתי לשאול לגבי ילדים – בן 3 ובן שנה ו-3 (בשאיפה שיסכימו לשתות מזה) – האם מתאים להם? ובאילו מינונים?
  תודה,
  מוראג

 8. סיגלית הגיב:

  שלום.
  האם ניתן לערבב עם מיץ כדי שילדים ירצו לשתות את המשקה המחייה?

 9. ראובן הגיב:

  אנטיביוטיקה שיכולה לחסל חיידקי מעי יכולה לעצור התפתחות תאי מוח חדשים

  Ly6Chi Monocytes Provide a Link between Antibiotic-Induced Changes in Gut Microbiota and Adult Hippocampal Neurogenesis
  במחקר חדש שבוצע בעכברים, נתגלה, כי אנטיביוטיקות שמחסלות את חיידקי המעי, עלולות גם לעצור צמיחת תאים חדשים בהיפוקמפוס- האיזור במוחנו האחראי על הזיכרון.
  העכברים, שאיבדו את חיידקי המעי שלהם בעקבות טיפול אנטיביוטי, תפקדו גרוע יותר במבחני זיכרון, ואיבדו את יכולת יצירת תאי עצב חדשים בהיפוקמפוס.
  נראה שהדבר נובע מכך, שישנה קבוצת תאי דם לבנים, שמשמשת מקשר בין המוח, מערכת החיסון והמעי. בעכברים אלו נתגלו רמות נמוכות של תאי דם לבנים ובעיקר מונוציטים, המסומנים כ- Ly6Chi , במוח, בדם ובמח העצם.
  השתלת צואה להחזרת חיידקי המעי לא הביאה לשיפור בזיכרון העכבר.
  לעומת זאת, פרוביוטיקה ופעילות גופנית מאזנות את גמישות המוח ומהוות אפשרות טיפולית.
  בעתיד רוצים החוקרים לבדוק, האם טיפול בפרוביוטיקה מביא לשיפור תסמיני מחלות נוירודגנרטיביות ופסיכיאטריות.
  בשורה התחתונה: בעוד שאנטיביוטיקה עשויה לפגוע בזיכרון דרך הרס חיידקי המעי, פעילות גופנית ופרוביוטיקה משקמים את הזיכרון בעכברים.

הוספת תגובה