• 155: וַיֹּאמֶר לָהֶם אֱלֹהִים פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת-הָאָרֶץ, וְכִבְשֻׁהָ;

  כידוע לרובכם, העיסוק העקרי שלי במרפאה הוא בנושא פוריות.

  מה שרוב בני האדם יודעים הוא שכאשר לזוג יש בעייה להרות, מטופלת האישה בהורמונים כאלה ואחרים, בכמויות מכובדות. ואז מתרחשת בשדה ברפואה ה"קונווציונלית" אחת משתי אפשרויות: או טיפול הזרעה (IUI), בו לוקחים זרע מן הגבר (בן הזוג או תורם) ומחדירים אותו לרחמה של האישה, או הפרייה חוץ גופית (IVF), בה שואבים מן האישה ביציות, ומפגישים אותן בתנאי מעבדה עם זרע, ולאחר שהביצית הופרתה והפכה לעובר- מחזירים את זה שוב לרחם האישה.

  ההתערבות נעשית תמיד על גופה של האישה, באמצעות הורמונים ובאמצעות פעולות חודרניות כאלה או אחרות. תפקידו של הגבר מסתכם במתן הזרע (בתוך כוסית, בשירותים). וזאת מסיבה מאוד פשוטה: הרפואה המערבית, הקונוונציונלית, לא יודעת להתמודד ולטפל בהפרעת פוריות של גברים, הנפוצה ב-35% – 40% (ויש הטוענים 50%) מן המקרים בהם זוג לא מצליח להרות, ואשר שכיחותה הולכת וגדלה בצעדי ענק. הרפואה המערבית לא מנסה להתמודד עם הבעיה, למה לה? לדעתי מספר סיבות לכך: הראשונה היא הכסף: טיפולי הפרייה עולים המון כסף, הן הפעולות והן התרופות, אז אם כולם מרוויחים מזה (חוץ מהנשים שנכנסות לקבוצות סיכון למחלת הסרטן, והילדים, הנכנסים לקבוצות הסיכון להוולד עם מומים מולדים) אז למה לקלקל את החגיגה? השניה: חוסר עניין, המקצוע נשלט על ידי גברים, שפסיכולוגית יעדיפו להתייחס לנושא כבעיה נשית, וישימו את החבר'ה הגברים בצד. והשלישית: בורות, הם לא יודעים מה לעשות עם זה, ואין להם בעצם מה להציע.

  במצבים אלה נוהגים מומחי הפריון להרגיע את הזוג המטופל באומרם שאין לבעיית הזרע כל חשיבות, כיוון שבכל מקרה מבצעים פעולה בה מביאים את תאי הזרע לקרבת הביצית (במקרה של הזרעה) או למפגש ממשי עד כדי החדרת הזרע לתוך הביצית במקרה של הפריה חוץ גופית, תוך כדי "השבחת זרע" בה בעצם שוטפים את רוב הזרעים הפגומים, ומשאירים את מעט הטובים להתמודד עם האתגר (מה בדיוק משתבח כאן לא ברור).

  בכך הם מרדימים את הזוגות, ומרגיעים את האגו הפגוע של הגברים.

  אבל אַלְיָה וְקוֹץ בָּהּ: ספירת זרע לא תקינה מורידה את הסיכוי להריון, וככל שספירת הזרע תהיה טובה יותר הסיכוי להריון עולה, וככל שספירת הזרע טובה יותר יש סיכוי שהאישה תצטרך לקבל פחות הורמונים, משמעו פחות נזק לה ופחות נזק לעובר, וככל שספירת הזרע טובה יותר משמעות הדבר היא שהגבר שממנו הזרע נלקח- בריא יותר.

  אז זהו, שהם לא יודעים מה לעשות עם זה, אבל אנחנו יודעים.

  הרפואה הסינית הוכיחה כבר לאורך ההיסטוריה, ובמחקרים לא מעטים, שהיא יודעת לשפר את איכות הזרע, חלק ממחקרים אלה נעשה בארץ, על ידי פרופ' בנימין ברטוב מאוניבסיטת בר-אילן, מומחה בעל שם עולמי, שהראה שרפואה סינית מצליחה לשפר איכות זרע (כאן- מאמרים על רפואה סינית ופוריות גברים).

  הכל טוב ויפה, אבל גם לנשואי השיחה הזו (הגברים) יש מה לתרום, כיוון שהמון דרכים, בהן ניתן לשפר את איכות הזרע נתונות בביצוע שינויים קלים באורח החיים.

  אז הנה כמה עצות שאפשר ליישם ביום יום, ולהפיק תועלת הן באיכות הזרע והן באיכות החיים בכלל.

  1) תבדקו שאין לכם "מזכרות מן העבר", כגון  קלמידיה Chlamydia, זיהום נפוץ מאוד המועבר ביחסי מין, שיכול להיות נוכח אצלכם ב"צנרת" מבלי שייתן סימנים, לא אצלכם ולא אצל בת זוגכם. בדיקה פשוטה וטיפול אנטיביוטי קל יפתרו את העניין.

  2) אל תשמשו בויאגרה (או סיאליס, או לוויטרה), כל אלה,  Cialis (tadalafil), Levitra (vardenadil), Viagra (sildenafil)  עובדים באותה דרך: הם מדכאים את פעילות האנזים PDE5, שמשפיע על NO ועל פירוק cyclic GMP, לא אלאה אתכם בביוכימיה אבל השורה הסופית היא שזה מוריד באיכות הזרע ב- 40%.

  3) תזהרו מחומרים "מגבירי טעם" flavor enhancers באוכל, המוכרים גם בכינוי החיבה שלהם Excitotoxins, כלומר רעלני מערכת העצבים, אלה חומרים המשמידים תאי עצב על ידי גירוי יתר שלהם, הם מעוררים אותם למוות, ברשימה חביבה זו מופיעים ידידינו  מונוסודיום גלוטמט:Monosodium Glutamate , אספרטם  :Aspartame, חלבונים צמחיים שעברו הידרוליזציה (כגון תירס או סויה):Hydrolyzed Vegetable (Corn / Soy) Protein, משקאות דיאט:Diet Beverages , כל אלה, מכילים גלוטמט או אספרטטaspartate , glutamate , והנזק העצבי שהם מסבים פוגע בהיפותלמוס ומשבש את המאזן ההורמונלי, על ידי הפרעה בהפרשת LH, FSH,  פרולקטין prolactin , והורמון גדילה Growth Hormone, ובכך פוגעים למעשה בפוריות.מה עושים? חוץ מלהמנע מאלה שציינתי- צורכים אנטיאוקסידנטים.

  4) צרכו אבץ, Zinc, זה משפר את איכות הזרע, את הריכוז והתנועתיות שלו. מקורות: צדפות Oysters, נבט חיטה קלוי Toasted Wheat Germ, שומשום בכל צורה (טחינה גלמית למשל), גרעיני דלעת (גרעינים לבנים) וגרעיני אבטיח, שוקולד מריר (70% ומעלה ).

  5) אכלו פירות וירקות טריים (ויטמינים, מינרלים, וכו', אין צורך להסביר אפילו).

  6) הרחיקו את "הציוד" מחום, הטמפרטורה האידאלית ליצירת זרע היא 2 מעלות מתחת לטמפרטורת הגוף (34-35 מעלות), על כן לבשו בגדים רפויים: תחתונים רפויים (בוקסר לא צמוד) או בלי תחתונים, (תתרגלו לישון עירומים), מכנסיים רחבים, לא הדוקים, לא ג'ינס, אל תניחו את הלפטופ על הברכיים (הוא פולט חום ממש מזיק), אל תעשו אמבטיות אלא מקלחות וכמובן גם לא סאונה, אל תרכבו על אופניים ותשתדלו לא לשבת הרבה שעות ברצף, קומו לאוורר את הציוד.

  7) הורידו במשקל: שומן מחמם, וכשיש עודף משקל יש גם עודף שומן "שם", וזה מחמם את האשכים ופוגע ביצירת זרע, ועוד: שומן מייצר אסטרוגן Estrogen, הוא-הוא ההורמון הנשי, שרמה גבוהה שלו בגופכם תפגע לכם בייצור הזרע (ובאון).

  8) הורידו לחץ, סטרס, דחק, מתח נפשי או איך שלא תקראו לזה מעלה את רמות הקורטיזול cortisol, שמוריד את רמות הטסטוסטרון. בימים כתיקונם יש בגופנו אנזים בשם 11ßHSD-1, שתפקידו "לעצור" את הקורטיזול מלהרוס את הטסטוסטרון, אבל במצבי דחק קשים, או מתמשכים הוא לא מצליח לעמוד בפניו. איך מורידים לחץ? מדיטציה, יוגה, פעילות גופנית, צחוק, סקס, דיקור מוריד רמות קורטיזול ומרגיע, הוא גם משפר איכות זרע.

  9) בדקו שאין לכם ווריקוצלה Varicocele, שזה ווריד מורחב שיושב בשק האשכים, עוטף את האשך ומחמם אותו, ולכן פוגע בייצור הזרע. אם יש חשד- לכו לאורולוג שיבדוק ויגיד אם צריך ניתוח, שיכול לשפר את איכות הזרע ב- 10%.

  10) תזהרו מסויה, נושא לא פשוט, מחקר אחד הראה שצריכת סויה מורידה ריכוז תאי זרע, אם כי לא תנועתיות, נפח או איכות זרע. אז אם אתם מנסים עכשיו לעשות ילדים- עשו הפסקה זמנית בצריכת הסויה.

  11) קחו ל-ארגינין L-Arginine, מחקרים מראים שרמה נמוכה שלו פוגעת בספירת זרע, המינון המומלץ- בין 500 ל-2000 מ"ג. יש אותו הרבה באגוזים.

  12) קחו ויטמין E, Vitamin E משפר תנועתיות וחיוניות של תאי זרע, מינון: 60-75 יח' ליממה. מקורות מן הטבע: שמן נבט חיטה, שמן חמניות, שמן חריע, אגוזים, שקדים, אגוזי לוז, ירקות ירוקי עלה (חסה, תרד, עלי סלק, ועוד הרבה), עגבניות, דלעת, בטטה, מנגו, אספרגוס, ברוקולי, פאפאיה, אבוקדו, קיווי.

  13) וותרו על חשיש ומריחואנה, לצערם של רבים שימוש בשני אלה פוגע בפוריות, מוריד רמות טסטוסטרון ופוגע בזקפה. לא כדאי.

  14) עשו סקס, ריבוי יחסי מין (שפיכת זרע ליתר דיוק) מנקה את הצנרת ומשפר את איכות הזרע, כיוון שהחבר'ה שוהים פחות זמן במאגרים ובצנרת, והם יוצאים אל העולם יותר צעירים, ועם פחות הפרעות מורפולוגיות, במחקר אחד נתבקשו גברים לשפוך את זרעם כל יום, והוכח שהזרע שלהן היה איכותי יותר. הדבר נכון במיוחד סביב יום הביוץ. אני נוהג לבקש ממטופליי לקיים יחסים כל יום החל מיומיים-3 לפני הביוץ ועד ל2-3 ימים לאחריו, בטווח "חלון ההזדמנויות" שיש מדי חודש, בניגוד להנחיית הרופאים העוסקים בטיפולי פוריות הורמונליים, המבקשים לקיים יחסים יום כן-יום לא.

  15) קחו קואנזים קיו 10 , CoQ10מחקר מ 2004 הראה שצריכה שלו שיפרה ספירת זרע ותנועתיות, המינון- 200 מ"ג ליום, למשך 6 חודשים.

  16) תזהרו מפלסטיק, הוא משחרר חומרים בעייתיים מאוד, פטאלאטים Phthalates הגורמים לשינויים גנטיים ומורידים ספירות זרע, וביספנול   (   Bisphenol-A (BPA.  שהוא למעשה חומר בעל מבנה של אסטרוגן זר xenoestrogen, הגורם, בין השאר, לעקרות בגברים, איפה זה בא לידי ביטוי בעיקר? באוכל ובשתייה, לא להקפיא, לחמם ולשמור אוכל או שתיה בכלי פלסטיק.

  17) המנעו או לפחות הפחיתו משמעותית צריכת אלכוהול, זה מוריד רמות טסטוסטרון ועל כן- פוגע בפוריות שלכם.

  18) תזהרו ממשקאות קלים, כגון קולה, מחקר הוכיח קשר בין צריכה שלהם וספירות זרע נמוכות, לא ברור אם בגלל כמויות הסוכר הגדולות או בגלל הקפאין.

  19) קחו ג'ינסנג קוריאני, כמה מחקרים הראו שיפור בספירה ובתנועתיות זרע עם נטילת ג'ינסנג, רק תזהרו אם יש לכם לחץ דם, כי זה עלול להעלות לכם אותו עוד יותר.

  20) תרחיקו את הסלולרי ואת הלפטופ מהאשכים, הקרינה פוגעת בפוריות ואת הסלולרי תרחיקו גם מהראש, כי הוא משפיע כנראה גם על יותרת המוח pituitary, ומוריד רמות ההורמון LH.

  21) שבו בשמש, רמות ויטמין D נמוכות פוגעות בפוריות, או לפחות תאכלו דגי ים שמנים 2-3 פעמים בשבוע או קחו תוסף ויטמין D בטיפות.

  22) טפלו בשיניים ובחניכיים, מסתבר שיש קשר בין מחלות חניכיים וירידה בפוריות.

  23) תשתדלו לאכול אורגני, חומרי הדברה שבמזון פוגעים ישירות בפוריות, אם הם הורגים מזיקים (חרקים) הם הורגים גם תאי זרע.

  24) תפסיקו לעשן, עישון טבק גורם לעיוותים בתאי זרע ופוגם בתנועתיות שלהם, עישון גם גורם למוטציות גנטיות ע"י שינוי ב DNA של הזרעונים.

  25) עשו פעילות גופנית, המשפרת את מצב בריאותכם הכללית, אבל אל תגזימו, פעילות אינטנסיבית מדי, עד כדי התשה, מורידה את רמת ההורמונים ואת איכות הזרע.

  26) בעת קיום יחסים אל תשתמשו בחומרי סיכה, שמנים, ג'לים או רוק, כל אלה עלולים לקטול תאי זרע ולפגוע בתנועתיות שלהם.

  27) נצלו את הזריחה, אמנם "קוויקי" על הבוקר לא תמיד מתקבל על ידי בנות זוגנו כדבר מבורך, אבל מחקרים הראו שאיכות הזרע בבוקר טובה יותר.

  28) תרופות נגד פטריות פוגעות לא רק בכבד אלא גם באיכות זרע, אז אם אתם מקבלים טיפול שכזה- קודם סיימו אותו ואח"כ נסו לעשות ילד.

  29) קחו מקבוצת הויטמינים B, בעיקר   cobalamin הלוא הוא ויטמין B12 , ויטמין B6 או pyridoxine וחומצה פולית  folate (הידועה גם כ- ל-ליזין L-lysine או כויטמין B9) ידועים כמשפרי איכות הזרע, במיוחד כשהם באים יחד עם אבץ.

  30) קחו סלניום Selenium, המשפר את ריכוז ותנועתיות הזרע. התצרוכת היומית היא 13-20 מ"ג ליום, מקורות באוכל: אגוזי ברזיל הם המקור הכי טוב, אגוזים בכלל, ביצים, טונה, סרטנים ולובסטרים, ביצים, פטריות, דגני בוקר.

  31) תאכלו פיסטוק חלבי.

  32) שנו מספיק, חוסר שינה פוגע בפוריות.

  33) עדכון ממרץ  2013- קראו את המאמר הזה

  34) עדכון מאוגוסט 2017 קראו את המאמר הזה

  ופרט חשוב: זמן הבשלת תא זרע, מתחילת ייצורו ועד שהוא בא לאוויר העולם הוא כ-75 יום,

  אז אל תתחילו לחיות בריא ותצפו למחרת שינוי באיכות הזרע, קחו לפחות חודשיים וחצי לפני שתתחילו לראות תוצאות.

  וכאמור- רפואה סינית ממש טובה בזה.

  REFERENCES:

  J of Andrology, Feb 2000, 21(1):53-57

  Indian J Physiol Pharmacol, 1987, 31:30-34; Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol, 1998, 79:179-184; Andrologia, 1988, 20:21-22

  J Androl, 1997, 18:475-479

  Campbell's Urology, M Sigman and J Jarow, 2002, p. 1475-1531

  WHO Laboratory Manual for the Examination of Human Semen and Sperm Cervical Interaction, 1999

  Andrologia, 2005, 37(5):155-159

  Br J Urol, 1981, 53(1):50-54

  Br J Urol, 1981, 53(1):55-61

  Molecular Aspects of Medicine, 1997, 18(1):213-219

  Journal of Andrology, 1994, 15(6):591-594

  Jorge E. Chavarro, Thomas L. Toth3, Sonita M. Sadio4 and Russ Hauser, Hum. Reproduction,. advance access published online on July 23, 2008, Soy food and isoflavone intake in relation to semen quality parameters among men from an infertility clinic

  Hendler, M.D., Ph.D., Sheldon Saul, The Doctor's Vitamin and Mineral Encyclopedia, 1990, p. 209-215;  Quillin, Ph.D., R.D., Patrick, Healing Nutrients, 1989, p. 274, 368

  Fertility and Sterility, Still online published only, "A low intake of antioxidant nutrients is associated with poor semen quality in patients attending fertility clinics"; Jaime Mendiola, Ph.D.ab, Alberto M. Torres-Cantero, M.D., Dr.P.H.bc, Jesús Vioque, M.D., Ph.D.cd, José M. Moreno-Grau, Ph.D.e, Jorge Ten, Ph.D.a, Manuela Roca, M.D., Ph.D.b, Stella Moreno-Grau, Ph.D.e, Rafael Bernabeu, M.D., Ph.D.

  Dr. David Greening, Jun 2009, presented at the 25th annual meeting of the European Society of Human Reproduction and Embryology in Amsterdam.

  WebMD The Magazine, Nov/Dec 2008,  p. 14.

  Fertil Steril, 2004, 81:93-98

  J Androl, 1996 Sep-Oct, 17(5):530-7, "Lipid peroxidation and human sperm motility: protective role of vitamin E"

  Arch Androl, 1994 Jul-Aug, 33(1):11-5, "Effect of natural antioxidants tocopherol and ascorbic acids in maintenance of sperm activity during freeze-thaw process"

  The J of Urol, 154(5):1752-1755, "The Effect of Varicocelectomy on Serum Testosterone Levels in Infertile Men with Varicoceles"

  Epidemiology, 2003, 14:269-277, "Phthalate Exposure and Human Semen Parameters"

  Environ Health Perspect, 2003, 111:1164-1169, "The Relationship between Environmental Exposures to Phthalates and DNA Damage in Human Sperm Using the Neutral Comet Assay"

  Human Reproduction, 19(5):1121-1126."Demonstration of Chlamydia trachomatis IgG antibodies in the male partner of the infertile couple is correlated with a reduced likelihood of achieving pregnancy"

  Fertility and Sterility, 88(4):860-865, "Alterations in sperm motility after acute oral administration of sildenafil or tadalafil in young, infertile men"

  Natl Inst on Alcohol Abuse and Alcoholism, "Alcohol and the Male Reproductive System", Mary Ann Emanuele, M.D., and Nicholas Emanuele, M.D.

  American Journal of Epidemiology, 2010, originally published online on March 25, 2010 ,171(8):883-891, "Caffeine Intake and Semen Quality in a Population of 2,554 Young Danish Men"

  Fertility and Sterility, Oct 2007, 88(4):1000-1002, "Korean ginseng induces spermatogenesis in rats through the activation of cAMP-responsive element modulator (CREM)"

  Panminerva-Med, 1996 Dec, 38(4): 249-54, "Effects of Panax Ginseng C.A. Meyer saponins on male fertility"

  Dailymail.co.uk, DAILY MAIL REPORTER, Last updated at 12:31 PM on 16th August 2010, "104th time lucky: Average couple has sex more than 100 times before falling pregnant"

  ScienceDaily, 19 May 2011. Web. 23 May 2011, Queen's University, "Cell phone use may reduce male fertility, Austrian-Canadian study suggests."

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

14 תגוובת


 1. מאיה הגיב:

  יופי של מאמר. BPA יש גם גם בציפוי הפנימי של קופסאות שימורים.

 2. ראובן הגיב:

  נכון, תודה על הערתך

 3. ראובן הגיב:

  לאחרונה, הושם דגש על גורמים בתאי הזרע הקשורים בהפלות חוזרות, כולל שכיחות גבוהה של שברים בחומר התורשתי (הדנ"א) בזרע של גברים, שנשותיהם סובלות מהפלות חוזרות. למרות זאת, כיום לא מקובל לבצע בדיקות זרע במסגרת הבירור להפלות חוזרות, למעט בפרוטוקולים מחקריים שבוודאי יאירו אור על חשיבות בירור זה. מנתונים ראשוניים ממחקר שמתקיים במרפאת הפלות חוזרות במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה, עולה שמעל ל-50% מבדיקות הזרע מראות שבירות גבוהה בחומר התורשתי.

 4. ראובן הגיב:

  Al-Hassan‌, S., A. Hellani‌, A. Al-Shahrani‌, M. Al-Deery‌, K. Jaroudi‌1 and S. Coskun‌. "Sperm Chromosomal Abnormalities In Patients With Unexplained Recurrent Abortions." Systems Biology in Reproductive Medicine 2005, Vol. 51, No. 1, Pages 69-76.

  Egozcue, S., J. Blanco, J.M. Vendrell, F. García, A. Veigad, B. Aran, P.N. Barri, F. Vidal and J. Egozcue. "Human male infertility: chromosome anomalies, meiotic disorders, abnormal spermatozoa and recurrent abortion." Human Reproduction Update, Vol.6, No.1 pp.93-105, 2000.

  Hassold, Terry, Heather Hall and Patricia Hunt. "The origin of human aneuploidy: where we have been, where we are going." Human Molecular Genetics 2007 16(R2):R203-R208; doi:10.1093/hmg/ddm243.

  Sun, Fei, Evelyn Ko and Renee H. Martin. "Is there a relationship between sperm chromosome abnormalities and sperm morphology?" Reproductive Biology and Endocrinology 2006, 4:1doi:10.1186/1477-7827-4-1.

  Zini, Armand and Jamie Libman. "Sperm DNA damage: clinical significance in the era of assisted reproduction." CMAJ • August 29, 2006; 175 (5).

 5. ראובן הגיב:

  J Assist Reprod Genet. 1999 May;16(5):253-8.
  Implications of sperm chromosome abnormalities in recurrent miscarriage.
  Rubio C, Simón C, Blanco J, Vidal F, Mínguez Y, Egozcue J, Crespo J, Remohí J, Pellicer A.

 6. גיא סגל הגיב:

  תודה ראובן
  נהנה לקרוא את הכתבות שלך.
  נושא הפריון הנשי הוא התחום העיקרי בו אני מטפל ברפואה סינית.
  דווקא הפריון הגברי מעט נשכח, חשוב מאוד להתייחס גם אליו.

  קשה לראות את כל מה שהאישה עוברת בטיפולי הפריון.
  וזה נכון שבכלל לא משנה אם הבעיה היא בכלל בבעל – ישר הולכים לטיפולי פריון והורמונים.
  לפעמים אפשר להמתין איתם ולטפל בצורה טבעית יותר.

 7. כוונתי ללדת הגיב:

  שלום רב,
  אני לא יודעת היכן לשאול … שואלת כאן :

  האם מותר להכין חליטה מחינה ולשתות ?

  אם כן, מהם סגולות החינה בהכנסה לגוף ?

  תודה.

 8. ראובן הגיב:

  מסוכן לבלוע חינה, בכל צורה, הדבר עלול לגרום נזק ואף מוות.

 9. כוונתי ללדת הגיב:

  תודה. מזל שיש לי שכל יישר ולא הקשבתי לנומרולוג שאמר :
  מדובר בצמח … מה הבעייה ? ….

  כן, תצחקו …

הוספת תגובה