• 163: אספירין? לא, תודה.

  אם אתם בני 50 – 45- ומעלה, יש סיכוי לא קטן שהרופא המטפל הטוב והדואג שלכם נתן לכם לקחת באופן קבוע אספירין, "כי זה מדלל את הדם, מונע קרישים ומפחית סיכוי לארוע מוחי ו/או התקף לב", ועל אחת כמה וכמה אם יש לכם (מחק את המיותר): יתר לחץ דם, עודף משקל, סוכר קצת גבוה, ו/או כולסטרול.

  במסגרת היותי ילד רע, הזהרתי כבר ב-2009  שזה הרגל רע וכי אין לקחת אספירין באופן קבוע ללא הצדקה רפואית.

  אז זהו, שהייתי עדין, כי יש סיכוי שאספירין, כתרופת מניעה, לא רק שעלול לא לעזור, אלא אף שיזיק לכם קרוב לוודאי.

  מחקר חדש, שהוא מטא-אנליזה של כ- 10,000 איש, מראה שאספירין עשוי להפחית את הסיכוי לארוע לבבי ב- 0,07% לשנה בלבד,

  אבל יחד עם תועלת מזערית וזניחה זו הוא מביא לעליה של 30% בדימומים פנימיים אשר מעמידים את המטופלים בסכנת חיים.

  על כל 120 איש שנטלו אספירין במשך 6 שנים נמנע ארוע לבבי אחד, אבל באותו זמן סבל אחד מכל 73 איש מדימום חמור ומסכן חיים.

  החוקר הראשי, ד"ר ראו סשסיי Rao Seshasai מאוניברסיטת סט' ג'ורג' שבלונדון, אומר כי התועלת של אספירין במניעת מחלות כלי דם של הלב בעתיד באנשים שעברו כבר ארוע לבבי לא מוטלת בספק וודאית והוא ממליץ כי כאלה שעברו ארוע לבבי והומלץ להם ליטול אספירין אכן ימשיכו ויעשו כך.

  אבל יעילות האספירין במניעה אצל כאלה שלא עברו התקף מוטלת בספק, וברור כי היא קטנה בהרבה ממה ששיערו, ויעילות קטנה זו אינה עומדת כנגד הנזק האפשרי משטפי דם.

  (הם ניצלו את ההזדמנות ובדקו את הטענה כי אספירין מונע סרטן, בשל תכונות אנטיסרטניות מסוימות של החומר הפעיל – חומצה סליצילית, אבל לא מצאו הוכחה לטענה זו).

  בעקבות המאמר יצאה מערכת העתון (Drugs and Therapeutics Bulletin ) באזהרה על פיה אין הצדקה למתן אספירין למניעה כרוטינה באנשים ללא הסטוריה רפואית,

  גם בסובלים מיתר לחץ דם או סוכרת (שתי מחלות הנחשבות קבוצות סיכון לארועים לבביים).

  כיאה לאנשי רפואה הם לא אומרים לכל מי שמקבל אספירין להפסיק מיד, אבל ממליצים לרופאים לבדוק כל מקרה ומקרה ולדון בו באופן אינדיבידואלי, ולא להתחיל עם מי שלא קיבל עד עכשיו.

  אז אם אין לכם הסטוריה של מחלות כלי דם של הלב, אנגינה פקטוריס, ארוע מוחי, או התקף לב והרופא שלכם נתן לכם אספירין, תדפיסו את המאמר הזה שלי ותביאו לו, שיקרא, יבדוק, וישקול את עמדתו מחדש, או יסביר למה לא.

  הרבה בריאות.

  נ.ב.: אולי יעניין אתכם לדעת שקיים גוף בשם THE ASPIRIN FOUNDATION, המעודד ותומך במחקר ובשימוש באספירין, והעומד מאחורי אינספור מחקרים שטוענים שאספירין זה טוב ובריא. למותר לציין שמי שמממן את הגוף הזה הוא חברת באייר.

  הסטוריה קצרה של האספירין:

  • 3000 לפנה"ס: באור כשדים עושים שימוש בחליטת קליפת ערבה לבנה לטיפול בכאבים.
  • 1500 לפנה"ס: במצרים עושים שימוש דומה.
  • 400 לפנה"ס: היפוקרתס נותן ליולדות חליטת עלי עץ הערבה להקל על כאבי לידה.
  • 1823 : לראשונה מופק החומר הפעיל, סליצין.
  • 1897: הרוקח הגרמני פליקס הופמן, מחברת באייר מסנתז לראשונה את החומר, חברת באייר מוציאה עליו פטנט, ומתחילים הניסויים הקליניים הראשונים (אגב, הוא גם הפיק את ההרואין).
  • 1899: אספירין יוצא לשוק בשמו המסחרי.
  • 1930: תוקף הפטנט פג, אספירין הופך גנרי, כל אחד יכול להפיק ולמכור אותו.
  • 1971: והלאה: מפוענח מנגנון הפעולה של האספירין.
  • 2004: כל שנה נמכרות בעולם מאה מיליארד (100,000,000,000) טבליות אספירין.

  Aspirin for primary prevention of cardiovascular disease? Drugs and Therapeutics Bulletin 2009;47:122-125 doi:10.1136/dtb.2009.10.0045,

  Don’t use aspirin for primary prevention of cardiovascular disease. British Medical Journal 2010; 340 doi: 10.1136/bmj.c1805 Helen Barnett, Peter Burrill, Ike Iheanacho.

  תגיות: , , , , , , , , , , ,

6 תגוובת


 1. ורד לב הגיב:

  אולי אפשר לחשוב על מתן אומגה 3, עם איזון טוב של EPA ו- DHA במקום אספירין מניעתי?
  גם ישרת את הגוף, גם ימנע דימומים, גם ידלל את הדם

 2. ראובן הגיב:

  תודה על תגובתך, כמובן, יש כמה דרכים "לדלל את הדם" באופן טבעי ובלתי מזיק, ואף מועיל , אכן אומגה 3 היא אחת הדרכים הטובות, גם קורקומין כנראה יעשה עבודה טובה, אבל זה כבר נושא אחר שלא רציתי להרחיב עליו כאן, אלא רק להתריע מפני אספירין.

 3. רועי שכטר הגיב:

  ולמי שעבר לפני שנים אירוע מוחיקל,מה המלצתך? האם להמשיך אם אספירין?תודה מראש

 4. ראובן הגיב:

  תלוי מה זה ארוע מוחי קל. האם שטף דם או ארוע תרומבוטי, שזה שני מצבים הפוכים, האם TIA, איזה ברור נעשה, איזה שינויים באורח החיים הבנאדם נקט, מה מצבו הבריאותי כיום ועוד

הוספת תגובה