• 170: חדשות מעולם הפוריות: או- למה יוגה זה דבר טוב

  http://www.yoga-studio.co.il

   

  לפני 4 ימים התפרסם בעתון הרפואי החשוב ביותר בנושא פוריות Fertility and Sterility מחקר סטיטיסטי (Meta-analysis) על מומים מולדים בקרב ילדים שנולדו כתוצאה מהפרייה חוץ גופית (IVF) עם וללא החדרת הזרע לתוך הביצית, פעולה המוכרת בשם ICSI.

  החוקרים עברו על הספרות הרפואית ואספו כל מחקר שפורסם עד ספטמבר 2011, בו היתה התייחסות למומים מולדים בילדים שנולדו כתוצאה מ IVF, עם וללא ICSI, והשוו את הנתונים לילדים מהריון ספונטני.

  מתוך 925 מחקרים, נמצאו 46 כמתאימים לסקירה, ואלה הכילו מידע על 124,468 ילדים, שהושוו לילידי הריונות ספונטניים.

  מסיכום הנתונים נמצא כי בקרב ילדים שהם תוצאה של הפרייה חוץ גופית, הסיכוי להוולד עם מום מולד הוא פי 1.37 בבמוצע, לעומת ילדים "טבעיים". לא נמצא הבדל משמעותי סטטיסטית בין IVF עם ICSI או בלעדיו.

  מסקנתם: ילדים הנולדים כתוצאה מהפרייה חוץ גופית נמצאים בסיכון גבוה יותר למומים מולדים, עם ICSI ובלעדיו.

  Birth defects in children conceived by in vitro fertilization and intracytoplasmic sperm injection: a meta-analysis Juan Wen, Jie Jiang, Chenyue Ding, Juncheng Dai, Yao Liu, Yankai Xia, Jiayin Liu, Zhibin Hu, . Fertility and Sterility. published online 04 April 2012.

  חודש לפני כן (ב-6 במרץ) פורסם באותו עתון (Fertility and Sterility) מאמר על הקשר בין פעילות גופנית והתעברות.

  הפעם היה זה מחקר מסוג Prospective cohort study , בו לוקחים קבוצת נבדקים (במקרה זה נבדקות), נותנים לכולם את אותו הטיפול ובודקים מה התוצאה).

  בניסוי זה, שנערך בדנמרק, לקחו בין השנים 2007 ל- 2009  3,628  נשים בנות 18 עד 40 שתכננו הריון ובדקו אצלן את הזמן שלקח להן להרות Time to pregnancy (TTP)., מדדי פריון Fecundability ratios (FRs), את סוג הפעילות הגופנית שבה הן עסקו, ואת הקשר בין נתונים אלה.

  תוצאות:

  נמצא קשר הפוך בין פעילות גופנית נמרצת ובין פריון, כלומר: ככל שהפעילות הייתה נמרצת ואינטנסיבית הייתה ירידה בסיכויים להרות והשגת ההריון לקחה זמן ארוך יותר.

  לעומת זאת נמצא יחס חיובי בין פעילות גופנית מתונה ובין פריון, הנתונים לא השתנו כשנעשתה תת חלוקה לפי גיל ו/או השמנה (BMI גבוה).

  מסקנת החוקריםפעילות גופנית מתונה משפרת את הפריון, פעילות גופנית אינטנסיבית או מרובה מפחיתה ופוגעת בפריון.

  החוקרים מוצאים לנכון לציין תת קבוצה שתרוויח במיוחד מפעילות מתונה והיא- נשים רזות (הסיבה היא שכשיש מעט מדי רקמת שומן אין מספיק ייצור אסטרוגן ועל כן עדיף לנשים רזות מאוד להעלות את אחוזי השומן, בעוד שעודף משקל פוגע גם הוא ביכולת להרות).

  A prospective cohort study of physical activity and time to pregnancy: Lauren A. Wise, Kenneth J. Rothman, Ellen M. Mikkelsen, Henrik Toft Sørensen, Anders H. Riis, Elizabeth E. Hatch, Fertility and Sterility. published online 06 March 2012

  מחקר אחר מאותו עתון רפואי, משנת 2005, שהוצג בכנס העולמי ה-18 לפריון, ב-2004, בדק את השפעת הסטרס (לחץ, עקה, דחק) וגורמיו על הסיכוי להרות, הן בגברים והן בנשים.

  המחקר, שהיה פרוספקטיבי-אפידמיולוגי (Prospective, epidemiological cohort design ) נערך במרפאות פריון בדנמרק, 818 זוגות שעמדו לפני תחילת טיפולי הפרייה מלאו שאלון הבודק את רמת הסטרס (FP stress inventory ( [Abbey et al., 1991] and [Schmidt, 1996] ). והתחילו טיפולי הפרייה.

  כעבור 12 חודשים נבדקו התוצאות, כאשר המדדים היו מספר מחזורי הטיפול והצלחה (הריון) או כשלון.

  תוצאות:  רמת סטרס גבוהה הביאה לפחות הריונות, הן בגברים והן בנשים (מעט יותר בנשים), גורמי הסטרס המשמעותיים יותר היו בעיות אישיות וזוגיות, מעט פחות- נסיבות חברתיות. ניתוח הנתונים מראה שנשים שחוות מתח במשפחה נדרשו ליותר מחזורי טיפול.

  מסקנה: למתח נפשי יש השפעה ישירה שלילית על היכולת להרות.

  Fertility and Sterility Volume 83, Issue 6 , Pages 1745-1752, June 2005: Infertility-related stress in men and women predicts treatment outcome 1 year later, Jacky Boivin, Lone Schmidt

  בקוראי מאמרים אלה חשבתי בלבי: מה הפעילות שהיא גם גופנית לא מאומצת, אבל יעילה, ומה הדרך להפחית את רמת הסטרס, ומה משלב את שתי המטרות יותר מהכל יחד?

  יוגה!!!

  במאמר שפורסם כבר ב-2003, גם הוא ב Fertility and Sterility, אומר המחבר (אני מצטט) "תרגול יוגה ומדיטציה והרפייה מסייעים לשמירת צלילות המחשבה, התנהלות ביוכימית בריאה של הגוף, ובנוסף מקנים למטופלת את הסבלנות והיכולת להתמודד טוב יותר בקשיים הכרוכים בטיפולי הפרייה, הדבר מועיל הן לרופא והן למטופלת".

  Fertil Steril. 2003 Oct;80 Suppl 4:46-51. Yoga: an adjunct to infertility treatment. Khalsa HK.

  אבל כנראה שההשפעה היא לא רק נפשית, מסתבר שלפחות במחקר אחד נמצא שלנשים שתרגלו יוגה במהלך טיפולי פריון היו 35% יותר הריונות מכאלה שלא תרגלו.

  בסקר שכלל 12 קבוצות מחקר מן השנים 1980 עד 2007 נבדקה השפעת יוגה ומדיטציה במהלך ההריון על תוצאות הלידה. לנשים שעסקו בפעילויות אלה במהלך ההריון נולדו תנוקות עם משקל לידה גבוה יותר, זמן הלידה היה קצר יותר, נדרש פחות שימוש במכשירים (מלקחיים, ואקום), והנשים דיווחו שהיו פחות לחוצות, יותר מרוכזות ותפקדו טוב יותר.

  שלא לדבר על מדיטציה, שמפחיתה כאבים, מורידה לחץ דם, מקלה על הסובלים מתסמונת המעי הרגיז, משפרת שינה ועוד הרבה דברים חיוביים.

  J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2008 Mar-Apr;37(2):165-75. Mind-body interventions during pregnancy. Beddoe AE, Lee KA.

  ואכן, יוגה להריון היא כבר שיטה ידועה, מוכרת ונפוצה במרכזים רבים, בארץ ובעולם. שהרי מזמן ידוע שפעילויות מן הסוג הקרוי mind-body interventions, כלומר, כאלה המשלבות פעילות גוף ונפש, מועילות במהלך ההריון.

  אז זהו, הדבר מיושם, ויוגה כבר נכנסת באופן מסיבי בעולם לא רק כטיפול במהלך ההריון, אלא אף ככלי עזר בנשים עם בעיות פריון (לחצו לקריאה וצפייה בכתבה)

  המסקנה שלי? אם יש לכן קושי להרות, או אתן מכירות מישהי שעם הבעיה- תשלחו אותה, בנוסף לטיפול ברפואה סינית (שמעלה את הסיכוי ב -65% ), לעשות יוגה.

  תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

7 תגוובת


 1. כוונתי ללדת הגיב:

  ד'ר ברק הנפלא שלום רב,
  האם אתה ממליץ על דיקור גם לאחר השתלת עוברים, מתרומת בצית ?
  האם דיקור לאחר השתלת עוברים טוב גם לאשה בת 50 ?
  האם מותר לאשה הרה לשתות חליטת עלי זית ? והאם עלי זית לא מתנגשים עם צמחים סיניים ?
  בהמון תודה והערכה.

 2. כוונתי ללדת הגיב:

  תוספת :
  את הצמחים הסיניים קיבלתי מאייל פוליטי, ומטרתם הזרמת דם לרחם.

 3. ראובן הגיב:

  שלום לך, דיקור מומלץ בעיקר סביב החזרת עוברים, ונמצא שהוא מעלה את אחוזי ההריון. ללא קשר לגיל.
  אין ידע מספיק בנוגע לעלי זית בעת הריון או הנקה, על כן איני יכול לענות לך, בנוגע לצמחי המרפא שאייל נתן לך- איני יודע מה קיבלת ואני ממליץ
  שתשאלי אותו, ובהזדמנות זו תמסרי ד"ש חמה ממני.

 4. כוונתי ללדת הגיב:

  תודה איש מקסים.

 5. hila הגיב:

  יש מחקר בנושא על טאי צ'י?

 6. ענת הגיב:

  תודה על המאמר הנפלא,
  האם מותר לעשות קורס מדיטציה בשילוג יוגה של 5 ימים כל מפגש 4 שעות כשלושה ימים לאחר החזרת עוברים מוקפאים?
  בנוסף: אני מתחילה דיקור סיני כשבועיים לפני החזרת עוברים, האם מותר לעשות דיקור לאחר החזרת עוברים?
  תודה ויום נפלא
  ענת

 7. ראובן הגיב:

  מותר כמובן לעשות מדיטציה, וגם יוגה בתנאי שהמורה יודע/ת מה מותר ומה אסור בהריון. דיקור לאחר החזרה מעלה את הסיכוי להקלט. בהצלחה

הוספת תגובה