• 184: יש אלוהים

   

  אמנם אלה חדשות ישנות, אבל אותי זה תמיד משעשע מחדש וכיוון שלא כולכם מכירים את זה, אז אשתף אתכם בתוצאות כמה מחקרים מרתקים:

  ניסוי מס' 1:

  ביחידה לטיפול נמרץ קרדיאלי (של מחלות לב) של ביה"ח סיינט לוק שבקנזס, ארה"ב, החליטו לבדוק את השפעת התפילה על מצבם של חולי לב.

  אלא שהתפילה נעשתה לא על ידי החולה או מי מקרוביו, אלא על ידי זרים שלא הכירוהו, והחולה לא ידע שמתפללים עבורו. [זה נקרא Intercessory prayer (praying for others)].

  סוג הניסוי הוא Randomized, controlled, double-blind, prospective, parallel-group trial.

  הניסוי:

  990 חולים שזה עתה אושפזו ביחידה לטיפול נמרץ לבבי חולקו לשתי קבוצות באופן ראנדומלי, שתיהן קבלו את אותו טיפול, וההבדל היחיד בין חולי הקבוצות השונות היה שעבור חולי קבוצת הניסוי התפללו, ואילו עבור קבוצת הבקורת לא.

  המתפללים, חיצוניים לביה"ח, לא הכירו או פגשו את החולים, וקבלו רק פתק עם שם פרטי, והוראה להתפלל למען החלמתו של אותו אדם מדי יום במשך 4 שבועות.

  אני מזכיר כי גם החולים לא ידעו על הניסוי, ולא היו מודעים לכך שמתפללים בעבורם.

  תוצאות:

  סוכם מהלך האשפוז מרגע הקבלה ליח' לטיפול נמרץ ועד לשחרור מביה"ח.בהשוואה לקבוצה ה"נורמלית" (שלא התפללו עבורה, 524 חולים) היו לקבוצת התפילה (446 חולים) פחות ארועים רפואיים CCU course scores.

  [הסבר: לכל חולה מנוהל תיק אשפוז, בו צויינו ארועים "טובים, "בינוניים" ו"רעים" על פי חומרתם כפי שהחולה חווה אותם, בנוסף נרשמו 26 קטגוריות של: "בעיות חדשות, אבחנות, פעולות טיפוליות שנעשו מן האשפוז, כגון ארועי אי ספיקת לב, צורך במתן תרופות מסוימות, ירידת לחץ דם, צורך בהנשמה או במתן חמצן, דלקת ריאות, זיהומים וכו')]

  מסקנת החוקרים:

  בקבוצת התפילה היו פיחות ארועים רפואיים ביחס לקבוצה הנורמלית, ועל כן יתכן ותפילה יעילה כתוספת לטיפול הרגיל.

  Arch Intern Med 1999 Oct 25;159(19):2273-8

  A randomized, controlled trial of the effects of remote, intercessory prayer on outcomes in patients admitted to the coronary care unit. Harris WS, Gowda M, Kolb JW, Strychacz CP, Vacek JL, Jones PG, Forker A, O'Keefe JH, McCallister BD. Mid America Heart Institute, Saint Luke's Hospital, Kansas City, MO, USA.

   

   

  ניסוי מס' 2:

  ביחידה לטיפול בכאב ובמחלות פרקים בקלירווטר שבפלורידה  Arthritis/Pain Treatment Center, Clearwater, Fla, USA, נערך מחקר פרוספקטיבי (צופה קדימה, כלומר- לוקחים קבוצה, עושים עליה ניסוי ואומרים – בוא נראה מה יהיה).

  קבוצת הניסוי: 40 חולים לבנים בגיל ממוצע 62, 80% נשים, המטופלים במרפאה פרטית לראומטולוגיה, כולם עם מחלה ראומטית דרגה II או דרגה III, המקבלים טיפול תרופתי קבוע.

  הניסוי: החולים עברו "סדנא" בת 3 ימים, בה היו 6 שעות הדרכה ו-6 שעות בהן התפללו עבורם. 19 חולים נבחרו באופן ראנדומלי "לקבל" תפילה יום-יומית במשך 6 חודשים.

  במשך שנה שלמה נבדקו החולים כל 3 חודשים ונמדדו 10 ערכים ספציפיים לארטריטיס.

  תוצאות:

  חולים שעבורם התפללוהראו שיפור רפואי משמעותי כעבור שנה, לא נצפו תופעות לוואי נוספות.

  מסקנות:

  ייתכן ותפילה עשויה להועיל בנוסף לטיפול רפואי סטנדרטי בחולים מסוימים הסובלים מדלקת פרקים. לא נצפתה תועלת נוספת לתפילה.

  South Med J 2000 Dec;93(12):1177-86. Effects of intercessory prayer on patients with rheumatoid arthritis. Matthews DA, Marlowe SM, MacNutt FS. Arthritis/Pain Treatment Center, Clearwater, Fla, USA.

   

  ניסוי מס' 3:

  במח' הגינקולוגית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק Department of Obstetrics and Gynecology, Columbia University College of Physicians and Surgeons, New York Presbyterian Hospital, Columbia-Presbyterian Center, New York, New York, USA החליטו לבדוק את השפעת התפילה על תוצאות טיפולי הפריה חוץ גופית ( IVF).

  הניסוי היה מסוג Prospective, double-blind, randomized clinical trial. בו לא המטופלות ולא המטפלים ידעו כי הוא נערך. החוקרים והצוות הסטטיסטי היו masked, כלומר- לא ידעו האם הם מטפלים בחומרים של מטופלות שעבורן התפללו או לא, עד שכל החומר נאסף ועובד ותוצאותיו פורסמו.

  היחידה בה נערך הניסוי הייתה יחידת IVF בביה"ח צ'א בסאול, דר' קוריאה Cha Hospital, Seoul, Korea. התפילות התקיימו בקבוצות תפילה בארה"ב, בקנדה ובאוסטרליה.

  החוקרים היו ממרכז רפואי שלישי בארה"ב.

  אוכלוסיית הניסוי היו 219 נשים בנות 26-46 שקבלו במשך 4 חודשים טיפולי הפרייה חוץ-גופית.

  תוצאות:

  בקבוצת התפילה היו אחוזי הצלחה גבוהים יותר.

  היו יותר הריונות  (50% לעומת 26% ב"לא תפילה)

  והיו יותר מקרי השרשה (16.3% לעומת 8% ב"לא תפילה).

  הבדלים אלה הם לאחר התיקונים המתבקשים בהבדלים קליניים בין המטופלות.

  מסקנות החוקרים:

  יש הבדל משמעותי סטטיסטית בתוצאות טיפולי הפריה חות גופית בין נשים שמתפללים עבורן וכאלה שלא.

  J Reprod Med 2001 Sep;46(9):781-7. Does prayer influence the success of in vitro fertilization-embryo transfer? Report of a masked, randomized trial. Cha KY, Wirth DP, Lobo RA. Department of Obstetrics and Gynecology, Columbia University College of Physicians and Surgeons, New York Presbyterian Hospital, Columbia-Presbyterian Center, New York, New York, USA.

   

  למותר לציין שמאמרים אלה עשו הרבה גלים בעולם הרפואה, ובעקבותיהם גם נערכו ניסויים רבים וגם פורסמו אין ספור מאמרים, בעד ונגד, נבדקו כמובן הילינג Healing מרחוק, וטכניקות מדיטציה שונות.

  עם השנים העניין בנושא דעך בקהילה הרפואית, אבל בקרב המתעניינים זה תמיד נוכח:

  יש משהו נוסף, שאנחנו לא יודעים מהו, ושיכול להועיל לנו, פיזית ונפשית.

  אני אדם חילוני בהגדרתי העצמית, אבל אני פתוח לכל, והחומר שהבאתי לפניכם נמצא תמיד לנגד עיני, ולו עם קריצה…

  חג שמח.

  נ.ב.: הנה רשימה חלקית, אקראית, מגוגל, כשכותבים את צמד המלים Intercessory prayer, אתם מוזמנים להשתעשע,

  לכתוב Meditation, Healing או כל מילה שעולה בדעתכם יחד עם therapeutic effect או מלים דומות.

   

  תגיות: , , , , , , , , ,


6 תגוובת


 1. ראובן הגיב:

  אני אוהב תגובות עלומות שם, אני אוהב אנשים שמעידים על עצמם שהם חדי מחשבה, ואני אוהב אנשים שלוקחים את החיים ברצינות.
  סתאם!!!!! הרי כתבתי בתחילת הפוסט שהנושא משעשע בעיניי, נו באמת. אבל תודה שטרחת והבאת מישהו שטרח, בדק וחקר ברצינות את המחקרים האלה.
  חג שמח

 2. ישראל הגיב:

  אהלן דר ראובן מה נשמע…:)
  אני לא יודע מי אתה… נהנה מהאתר מאוד ממש תודה רבה
  אני חוזר בתשובה עשר שנים בגיל עשרים חליתי בסרטן מאוד נדיר ובורא עולם ומנהיגו החליט שאני נישאר פה החלמתי בדרך ניסית הגידול היה ממאיר לא קיבלתי שום טיפול פשוט ישבתי מול אחד ממומחי הטיפולים הטובים בארץ אני יודע שאתה מכיר אותו… איכילוב… הוא הביט בי ואמר תמשיך לקרוא תהילים ובזאת פגישתנו הרפואית היסתימה עברתי רק הסרה של הגידול ללא טיפולים…
  אני מכיר אישית צדיק גדול שהרפואה לא יודעת לבלוע אותו ושום מחקר הוא פשוט בתפילתו גוזר חיים לצערנו הוא נפטר לפני שלוש שנים הרב מרדכי אליהו תקרא עליו פרופ' היו שולחים אליו חולים לברכה
  אני בעצמי עמוס בניסים שאף אחד לא יודע:)
  יהודי צריך להבין שיש חיים
  יש רפואה
  יש רפואה אלטר'
  יש רופאים טובים
  ויש אחד שמחיה את כולם ושופע בהם חכמה שנאמר"כולם בחכמה עשיתה"
  כל המציאות היא אמת אבל חידת החיים היא שבורא עולם משפיע שפע בכל הניבראים הוא השיבר לכולם כשא אדם סובל וחולה אפילו הכופר הכי קשה הוא נושא תפילה מליבו נשמתו אל נשמת העולם באופן טיבעי
  ומיהו נשמת העולם? ה' יתברך ביודעים או לא ביודעין זה ענין של הכרה נשמתית! את הקדושה שזה חיים אפשר להשיג אבל לא את בורא עולם אלא אם האדם הוא נביא שזה אדם מאוד זך וקדוש אני אשית מכיר בעלי רוח הקודש
  מה שנותר זה לברך אותך שבחיים הקצרים האלה תפגש עם נשמתך עם מי שדאג לך כל השנים בהצלחה
  מומלץ לשמוע ולקרוא על הרב יובל אשרוב והרב אליהו מרדכי. בהצלחה שוב תודה על האתר… שלום

 3. ראובן הגיב:

  ישראל היקר, תודה על מילותיך החמות, ועל ששיתפת אותנו בסיפורך. הרבה בריאות ואושר. חג שמח. ד"ר ברק

 4. רביב הגיב:

  צריך לזכור שכל המתפללים במחקרים האלה היו נוצרים, מסקנה – הנצרות היא הדת האמתית 😛

 5. שחר הגיב:

  היי רביב,
  רק רציתי להאיר שבורא עולם הוא של כולם לא רק שלנו, היהודים.
  תפילה משמע – בקשה שבלב, המציאות היא שככל שנתחבר לידיעה ולהבנה
  שיש "אחראי" לבריאה כך ה"יקום" ייטיב איתנו.
  כל ההגדרות והשמות כמו יקום, גורל, כוח עליון, בריאה הכל נגזרת של דבר גדול אחד.

  היהדות היא הילד הבכור כביכול ולא חלילה כדי לעשות השוואות או לומר מי למעלה או למטה כולם שווים אך לבכורה יש משמעות מווחדת.
  יום טוב והמון אהבה!

  ד"ר ראובן, יישר כוח על פועלך. אני לומד ממך המון.

  שחר ישי אנגל
  מטפל ברפואה סינית

הוספת תגובה