• 213: איך הדיקור עובד ואיך זה קשור לג'וינט שלך.

  גם וגם

  כבר אלפי שנים שהאדם עושה שימוש בדיקור (עוד לפני הסינים, כנראה היה כבר שימוש בנקודות דיקור, ראו את הממצאים על גופו של אוטצי איש הקרח, שחי בסביבות 3300 לפנה"ס), גם השימוש בקאנאביס (מריחואנה, גראס) קיים כבר פרק זמן דומה.

  אמנם מטופלים מדווחים על תחושות דומות בעת טיפול בדיקור ובעת שימוש בקאנאביס, אבל אף אחד בעולם המדע לא קישר ביניהם, עד לאחרונה, עת חוקרים מסין פרסמו מאמר אונליין בNational Institutes of Health , בו הם הראו שדיקור חוזר (במקרה זה אלקטרואקופונקטורה, גירוי נקודות הדיקור על ידי חשמל) מעלה את הקולטנים CB1 לאנדוקנבואידים endocannabinoids. ובכך מדכא כאב, זה מסביר גם עובדה הידועה היטב לנו המטפלים: שככל שהמטופל מקבל יותר טיפולים הוא מגיב מהר יותר וטוב יותר לדיקור.

  מסתבר שיש לנו בגוף מערכת שלמה, המערכת האנדוקנבואידית Endocannabinoid System (ECS) , שמתחזקת (מהמילה תחזוקה) את המערכות הביולוגיות שלנו, על ידי וויסות ושליטה על תיפקוד כל תא ותא בגוף, על ידי שמןוש בחומצה ארכדונית(אומגה 6) Arachidonic acid/Omega 6  (שדומה במבנהו לפרוסטגלנדינים) ליצירת אנדוקנבואידים, שהם בעצם חומצות שומן שמקשרות בין תאים, היום מבינים שמערכת זו חיונית לתיפקוד התאי בכל הרמות, ולא רק אצל בעלי חוליות אלא גם ביצורים פרימיטיביים.

  חשיבות זו של הקנבואידים היא לא רק בנושא התמודדות בכאב, הם מפחיתים את רמת ה"סוטול" הנגרם מ THC שהוא החומר הממסטל בקאנאביס, מפחיתים בלבול וחרדה, מעודדים תאי סרטן "להתאבד" ולהגיב טוב יותר לכימותרפיה והקרנות, נוגדי דלקת, התכווצויות שרירים, הפרעות בתפקוד מערכת העכול ועוד ועוד.

  עליית הקולטנים (רצפטורים) לקנבואידים נצפתה באזור במוח הקרוי סטריאטום striatum, שם יש גם ריכוז גבוה של דופאמין, מחקרים קודמים הראו ששימוש במריחואנה מעלה גם דופאמין, ונראה שדיקור מעלה גם קולטנים לדופאמין, למרות שלא ברור תפקיד הדופאמין בהתמודדות בכאב.

  מחקר זה מצטרף למחקר שהזכרתי בעבר המראה שדיקור מוריד רמות קורטיזול cortisol, הוא-הוא הורמון הסטרס, ומחקרים מן העבר שהראו שדיקור משחרר כמויות מכובדות למדי של אנדורפינים (מופיום ממקור פנימי) אנקפלינים ועוד מדיאטורים "נחמדים" במערכת העצבים ( dynorphin, enkephalin, beta-endorphin , endomorphin

  ולכן כשהמדקר שלכם אומר לכם לבוא לסדרת טיפולים זה לא כי הוא רוצה לעשוק אתכם, אלא כי האפקט של הטיפול מתחזק ומשתפר עם קבלת טיפולים חוזרים.

  לא רק כנוגד כאב, אלא בשיפור התיפקוד הכללי היום-יומי שלכם (וזה סוטול חוקי).

  אז לכו לדיקור.

  תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת


הוספת תגובה