• 214: יש לכם לחץ דם? לכו לישון

   

  זה ששינה חשובה ובריאה זה ידוע, גם שנת הצהריים, ושחוסר שינה פוגע במערכת החיסון, וגורם להשמנה ולהתפתחות התסמונת המטבולית– כבר הסברתי לכם בעבר.

  אז עכשיו מתפרסם מאמר (בעHתון המכובד Am J Hypertens ) שמביא עדויות לקשר בין אורך השינה ויתר לחץ דם (יל"ד).

  כבר פורסמו מספר עבודות (זה הכינוי בשפת הרופאים למחקרים) אפידמיולוגיות ומחקריות שנעשו על חסך בשינה, שמרמזות על פוטנציאל היעילות שבמתן שינה איכותית ומספקת כטיפול ביתר לחץ דם.

  ניסויים בחסך שינה הוכיחו ששינה בלתי מספקת מעלה לחץ דם וקצב לב. חוסר שינה כרוני מעלה את לחץ הדם היומי הממוצע, ומביא לשינויים מבניים שמאלצים את מערכת כלי הדם והלב לתפקד בלחץ דם גבוה, על כל הסכנות הנובעות מכך (ללב, לכלי הדם, למוח, לעיניים, לכליות ולמה לא בעצם).

  הפרעות בתזמון השינה ואורכה פוגעות בתזמון ומחזוריות הטבעית של הגוף ובמאזן הפנימי שלו, דבר העלול לגרום להתפתחות תופעת ה- non-dipping pattern, בה  נעלמת הירידה הטבעית של לחץ הדם במהלך הלילה, התפתחות הפרעות קצב ביום ובלילה ותנודות בלחץ הדם במהלך היום.

  על פי המחבר, נמצא קשר בין שינה קצרה ללחץ דם גבוה במספר מחקרים אפידמיולוגיים, הקשר בולט יותר בגברים בגיל הביניים ובנשים.

   

  נמצא כי הארכת זמן השינה מורידה את לחץ הדם באופן משמעותי בסובלים מ "קדם לחץ דם" prehypertension  (לחץ דם של 120-139/80-89), ובחולחי לחץ דם בשלב 1 – stage 1 hypertension  (לחץ דם של 140-160/90-100)

  המלצת המחבר היא כי נקיטה באמצעים לשיפור אורך ואיכות השינה יכולה לשמש כאמצעי יעיל למניעת התפתחות יתר לחץ דם ראשונית, שניונית ושלישונית

  ( interventions to extend sleep and improve sleep quality could serve as effective primary, secondary, and tertiary preventive measures for hypertension.).

   

  המסקנה די ברורה: תשנו מספיק, גם תהיו רזים יותר,

  גם יפים וגבוהים יותר וגם בריאים יותר.

   

  A Review of Evidence for the Link Between Sleep Duration and Hypertension; Gangwisch J; American Journal of Hypertension (Apr 2014)

  תגיות: , , , , , , , , ,

4 תגוובת


 1. גל הגיב:

  וואו, כדאי לישון טובץ
  רק שיש לי בעיה אני לא מצליחה לשון בצהריים איך אתה מרגיל את עצמך לישון בצהריים?

 2. נועה הגיב:

  אדם בגיל 40 כמה זמן צריך לשון בכדי שלא יהיו סיבוכים?

 3. יוני הגיב:

  יתר לחץ דם מחייב שעות שינה מרובות

הוספת תגובה