• 234: והרי החדשות הרעות: ספורט זה בריא (ומגן מפני אלצהיימר)

  elder athletes

  ב 2011 כתבתי מאמר על דמנציה ( עוֹבֵר בָּטֵל) ובו ציינתי, בין השאר, כי פעילות גופנית מרצון מפחיתה הצטברות עמילואיד במוח ובכך מפחיתה את הסיכוי לאלצהיימר (1).

  והנה מתפרסם עכשיו עוד מחקר, וקובע עוד מסמר בארון המתים של המתנגדים לפעילות גופנית (2).

  במחקר הזה , מלוס אנג'לס, נבדקו לאורך 10 שנים 5,209  איש ואישה, משתתפי הניסוי המוכר כ The Framingham Heart Study, הבודק מחלות לב, ומתקיים משנת 1948.. החוקרים בדקו את השכיחות לדמנציה על כל סוגיה, ומצאו כי 236 נבדקים פיתחו דמנציה (שיטיון) במהלך 10 שנות המעקב. כל הנבדקים היו צלולים (cognitively intact  בשפת החוקרים) בתחילת המעקב..

  מניתוח הנתונים עולה כי לאלה שהיו בקבוצה הפחות פעילה גופנית היה סיכוי גבוה יותר לפתח דמנציה ביחס לקבוצהת אלה שהיו הכי פעילים. (רמת סיכון פי1,5    עד 1,97  לעומת 1,04 בפעילים יותר).

  הדבר היה בעל משמעות גדולה יותר ככל שהנבדקים היו מבוגרים יותר (גיל 75 ומעלה).

  כמו כן נמצא קשר ישיר בין פעילות גופנית לבין נפח המוח (בעיקר ההיפוקאמפוס): כלומר המסקנה היתה:

   

  יותר פעילות גופנית = נפח מוח גדול יותר = פחות דמנציה.

   

  (מענייננת העובדה שהתופעה בלטה בעיקר ב apolipoprotein (APO)E ε4 allele noncarriers , כלומר בלא נשאים של הגן המקושר להתפתחות האלצהיימר, כך שאי נשיאת הגן אינה מגנה בהכרח מהתפתחות אלצהיימר אם אתה יושב כל היום על התחת).

  מסקנת החוקרים היא כי פעילות גופנית מועטה קשורה בסיכון גבוה יותר להתפתחות דמנציה באנשים מבוגרים, והמחקר מרמז כי נפח מוח גדול וסיכון מופחת לדמנציה הם נתונים בריאותיים חיוביים נוספים הנובעים מהמשך קיום פעילות גופנית לתוך הגיל המבוגר.

  ואני רציתי להוסיף שאם אתם מסיקים מן האמור לעיל שאפשר לחכות לגיל 75 כדי להתחיל בפעילות גופנית אז אתם טועים,

  נראה אותכם מתחילים בגיל הזה לעשות סקווטים…

   

  1) The Journal of Neuroscience, 27 April 2005, 25(17): 4217-4221, Voluntary Exercise Decreases Amyloid Load in a Transgenic Model of Alzheimer's Disease. Paul A. Adlard, Victoria M. Perreau*, Viorela Pop*, and  Carl W. Cotman Institute for Brain Aging and Dementia, University of California, Irvine, Irvine, California 92697-4540. ; doi: 10.1523/JNEUROSCI.0496-05.2005

  2) The Journals of Gerontology: Series A, Advance Access. 10.1093/gerona/glw130Physical Activity, Brain Volume, and Dementia Risk: The Framingham StudyZaldy S. Tan, Nicole L. Spartano, Alexa S. Beiser, Charles DeCarli, Sanford H. Auerbach, Ramachandran S. Vasan, and Sudha Seshadri

  תגיות: , , , , , , , , ,

הוספת תגובה