• 237: יותר מדי כימותרפיה

  chemo

  אתמול, 10/11/16, התפרסם ב  BRITISH MEDICAL JOURNAL (BMJ בפי יודעי דבר) מאמר מערכת שהוגדר כ"בחירת העורך" Editor's Choice , דבר המעניק לו משנה כובד.

  שם המאמר פשוט, ואי אפשר להתעלם ממנו:

   יותר מדי כימותרפיה Too much chemotherapy

  וכיוון שאני טוען את הדבר כבר שנים, ואף כתבתי על כך כאן ב 2012 , ואף ממליץ על אלטרנטיבות שונות מן הקונבנציונליות, אז רק הגיוני היה שאביא לפניכם את דברי העורכת כלשונם. (פה ושם תקראו הערות/הארות/הבהרות שלי למושגים רפואיים שאינם נהירים למי שלא מהמקצוע)

   

  יותר מדי כימותרפיה Too much chemotherapy.

  מאת העורכת הראשית Fiona Godlee

  חולי סרטן חיים היום יותר מאשר לפני 40 שנה. אין ספק כי זו בשורה טובה, אך נשאלת השאלה- עד כמה ניתן לייחס את הדבר לטיפולים תרופתיים? לא כל כך הרבה, על פי מאמרו של פיטר וויז  (1) , שאני ממליצה בענווה לכל אונקולוג כי יקרא אותו.

  לדבריו, את השיפור של כמעט ב20% בשרידות לאחר חמש שנים (five year survival , מדד הקובע יעילות של טיפול בסרטן. ראובן) שהתחולל בארבעת העשורים האחרונים ניתן לייחס בעיקר לשיפור באבחנה ובטיפול ולא להתפתחות בתרופות ציטוטוקסיות (קוטלות סרטן. ראובן) קרי- לכימותרפיה.

  והחולים מוטעים להאמין על ידי סיפורים נלהבים מדי על מה שכימותרפיה יכולה להשיג, כאשר לאמיתו של דבר היא תעניק להם, במקרה הטוב, תוספת חיים של חודשים ספורים.

  שורשיה של "התלהבות-יתר" זו מוכרים לנו לצערנו, אך מן נראוי לשוב ולציינם בקונטקסט הטעון כל כך של מחלת הסרטן. פיטר וויז, יועץ לנושא אתיקה רפואית ורופא מייעץ לשעבר, לא חוסך במלים: מחקרים שמומנו על ידי תעשיית התרופות והיו נטולי יסוד מחקרי הם חלק מן הבעיה (במלים אחרות – תעשיית התרופות עיוותה או הסתירה את האמת בכל הנוגע לניסויים ומחקרים בתחום יעילות הכימותרפיה שמומנו על ידה. ראובן).

  כשלון נוסף הוא במערכת החוקים והרגולציה של תרופות אלה, כאשר מי שהיו אחראים על הרגולציה נתמנו גם הם על ידי תעשיית התרופות.

  ל"התלהבות הלא מוצדקת" מן הטיפול בתרופות נגד סרטן יש מחיר ענק, כלכלי ואישי (כולל טיפולים שמביאים למוות ולפגיעה קשה באיכות החיים של המטופל, הדבר מעלה גם דרמטית את הסיכוי של המטופל למות בבית החולים ולא בבית.

  חולים רבים אינם מודעים לכך שהבחירה בטיפול תומך ולא בטיפול כימותרפי (בחירה זו מוגדרת אצל הצוות הרפואי כ"סירוב" refusal) הנה אפשרות שתיתן להם חיים ארוכים יותר ובאיכות חיים טובה יותר מאשר הבחירה בטיפול כימותרפי.

  ניגוד עניינים בקרב רופאים מטפלים מונע מהם הגינות בהציגם את אפשרויות הטיפול בפני החולים, ודוחף אותם להמנע מלנהל שיחות שכאלה עם מטופלים ולהגיד להם את האמת.

  אם אכן התוספת לאריכות ואיכות החיים נובעת מאבחנה וטיפול תמיכתי טובים יותר- הכיצד ניתן להשיג אותם? חולים רבים מגיעים לרופא המשפחה עם תלונות וסימנים כלליים ולא ספציפיים. כיצד יש להתקדם בברור שלהם מבלי שנגרום לחולים בהלה או בזבוז משאבים?

  בריאן ניקולסון משתמש במאמרו (2) במושג "רשת בטחון" safety netting. (שהוא למעשה אלגוריתם לרופא המטפל שמטרתו למזער "פספוס" של אבחנות ראו כאן. ראובן).

  מטרת השיטה היא להבטיח שהחולה לא "הולך לאיבוד" ונופל בין הכסאות של המערכת הרפואית עד שיימצא הסבר לסימפטומים בגללם פנה. אך לא ברור עדיין עד כמה השיטה אכן עובדת ומה מידת יעילותה, ובעיקר- עד כמה אנו מצפים מן החולה שייקח אחריות בנסיון לברר, למצוא ולהבין את תוצאות ומשמעות הבדיקות שהוא עובר. המחברים ממליצים לחלק את האחריות בין המטפל למטופל, תוך שמירה וטיפוח של קווי תקשורת ברורים ואיתנים ביניהם, בנסיון למנוע ולצמצם אפשרות שחולים (מטופלים) יילכו לאיבוד.

  ווייז ממליץ להעלות את הרף לאישור תרופות כימותרפיות, לאמץ גישה יותר אתית בטיפול בחולי סרטן , שבה יש מסירת אינפורמציה מדויקת, מאוזנת וללא נטיית לב של המטפל, וקבלת הסכמה מדעת של המטופל לאחר שהבין היטב את המשמעות האמיתית של הטיפול/גישה בה הוא בחר.

  יש להפנות משאבים למניעה, אבחון מוקדם, טיפול רדיקלי מוקדם בשלבים מוקדמים של המחלה, ומתן טיפול תמיכתי נרחב.

  רק אז ייתן הטיפול במחלת הסרטן מענה לחולים ולא לממשלות ולתעשיית התרופות.

  הערה שלי:

  קודם כל אני שמח שאנשים "כבדים" אומרים את הדברים, אז אי אפשר עכשיו ולהטיח נגדי האשמות,

  אבל עכשיו אני יכול להרשות לעצמי לומר, שוב, בגלוי: נראה שכימותרפיה לא עוזרת, ואף מזיקה, פוגעת באיכות החיים ואף מקצרת אותם. זה רעל, וכל העניין בכימותרפיה הוא מי ימות קודם: אתה (מן הכימו) או הסרטן, לרוב המטופל ומשפחתו הם המפסידים.

  יש אופציות אחרות, נסו אותן, בחרו בחיים.

   

  מקורות

  1. Cancer drugs, survival, and ethics Peter H Wise et al., The BMJ , 2016
  2. Can safety-netting improve cancer detection in patients with vague symptoms? Brian D Nicholson et al., The BMJ , 2016

  חומר קריאה נוסף:

   

  1. Costs of drugs for treatment of rheumatic diseases. Rene Westhovens et al., RMD Open., 2016
  2. Seven days in medicine: 2-8 November 2016 British Medical Journal Publishing Group, The BMJ, 2016
  3. Therapist guided internet based cognitive behavioural therapy for body dysmorphic disorder: single blind randomised controlled trial. Jesper Enander et al., The BMJ, 2016
  4. Abolishing High Co-pays for Oral Chemotherapy Janis L. Abkowitz, MD, et al., Medscape, 2013
  5. Helping Patients Battle the Financial Toxicity of Cancer Treatments Kate M. O'Rourke, Medscape, 2015
  6. Clinical Trials: What Needs to Change? Kathy D. Miller, MD, et al., Medscape, 2011
  7. Is Technological Change In Medicine Worth It?  Medscape, 2001
  8. End-of-Life Care in the United States Lisa A. Giovanni, MSN, RN, Medscape, 2012

   

  תגיות: , , , , , , ,

2 תגוובת


הוספת תגובה