• 244: רוצה ילדים? תסריח!

  if u wanna kids u'd better smell

  כימיקאלים נפוצים בסבונים ותכשירים קוסמטיים עשויים להשפיע על איכות הזרע

  (J Occup Environ Med)

  בגברים שנחשפו לכימיקאלים נפוצים, המוכרים כפרבנים Parabens  , תועדו רמות טסטוסטרון נמוכות יותר והיקף נרחב יותר של תאי זרע בצורה חריגה או תנועתיות איטית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Occupational and Environmental Medicine.

  ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פרבנים הם חומרים משמרים המצויים בשימוש נרחב בתכשירים קוסמטיים, כולל סבונים, קרמים ואיפור. הפרבנים הנפוצים בקוסמטיקה כוללים Methylparaben,  Propylparaben ו-Butylparaben. בד"כ משתמשים במספר פרבנים יחדיו להגברת היעילות. חלק מהפרבנים אסורים לשימוש בתכשירים קוסמטיים ע"י האיחוד האירופי, אך מנהל המזון והתרופות האמריקאי לא הגביל את השימוש במרכיבים אלו.

  החוקרים בחנו את בדיקות המעבדה שבוצעו ב-315 גברים במרפאת פוריות בפולין במטרה לזהות הפרעות פוריות. כל הגברים סיפקו דגימות שתן, רוק, דם וזרע.

  בהשוואה לגברים עם ריכוזים נמוכים של פרבנים בשתן, באלו עם ריכוזים גבוהים של הכימיקאלים תועד גם שיעור גדול יותר של תאי זרע בעלי מורפולוגיה חריגה, הקשורה עם הפרעות פוריות. עוד זוהה קשר בין רמות גבוהות של פרבנים בשתן ובין נזק לדנ"א בתאי זרע וירידה בתנועתיות זרע, העשויים לתרום להפרעות פוריות.

  החוקרים מדווחים כי הממצאים מעידים על השפעה של פרבנים על איכות הזרע. הם מציינים כי אמנם קשה להימנע מחשיפה לפרבנים מאחר ומצויים בשימוש נרחב, אך ניתן לנסות לצמצם את החשיפה ע"י שימוש במוצרים בהם בתווית המידע המצורפת מצוין כי אין פרבנים באותו תכשיר.

  הממצאים העידו כי כימיקל אחד בפרט, Butylparaben, לווה בעליה באחוז תאי הזרע בעלי גודל וצורה חריגים, כמו גם ירידה בתנועתיות הזרע.

  כימיקל אחר, Ethylparaben, לווה רק בגודל וצורה חריגים של תאי זרע.

  החוקרים מציינים כי מנגנון הפעולה של תרכובות אלו אינו ידוע וכי מדובר במחקר קטן ודרושים נתונים נוספים בנושא. יתרה מזאת, הם מדגישים כי גם מוצרים בהם לפי התווית אין פרבנים, אינם בהכרח בטוחים לשימוש.

   

  J Occup Environ Med 2017

  מקור:

  http://www.medscape.com/viewarticle/884431

   

   

  תגיות: , , , , , , , , ,

הוספת תגובה